среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Весић: Имамо доста планова за Велико ратно острво; Блиц: БИП, Генералштаб, ИМТ, Аквапарк, Хиподром - најатрактивније локације које Град Београд нуди на продају
Хроника

Горан Весић: Имамо доста планова за Велико ратно острво; Блиц: БИП, Генералштаб, ИМТ, Аквапарк, Хиподром - најатрактивније локације које Град Београд нуди на продају

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. септембар 2019.

Заменик градоначелника Београда Горан Весић обишао је Велико ратно острво и рекао да је оно благо и природни драгуљ Београда чији је значај немерљив за главни град, јер обилује природним богатствима и заштићеним врстама.

Он је додао да се ово острво сваке године шири, а да је само током последњих деценија увећано за педесетак хектара и нагласио да се Град Београд на посебан начин брине о Великом ратном острву.

"На њему се природа чува и није дозвољена градња. Тренутно се уређује природни канал Галијаш, који је природно мрестилиште риба. Река стално наноси муљ, па је до сада очишћено скоро 650 метара каналског простора и наставиће се са радовима, како би када вода надође, рибе нашле своје склониште и мрестилиште током зиме и пролећа" рекао је Весић.

Он је подсетио да "Зеленило – Београд" на острву има своју базу, где је простор намењен едукацији ученика, а да истовремено радници предузећа уређују шуму и подмађују је садницама.

"Има доста планова за Велико ратно острво, али сви они се налазе у оквиру Плана генералне регулације зелених површина, који је недавно, а први пут у историји, усвојила Скупштина града Београда. План предвиђа повећање зелених површина у граду са тренутних 15 на 25 процената", кажао је Весић.

Он је истакао да је Велико ратно остраво део овог плана и да је зато у потпуности заштићено од сваке врсте уништавања.

Блиц: БИП, Генералштаб, ИМТ, Аквапарк, Хиподром... - најатрактивније локације које Град Београд понудио на продају инвеститорима

Простор "Марине Дорћол" продат је јуче за 32 милиона евра колико је понудила реномирана чешка компанија "Себре" која планира да на тој веома атрактивној локацији гради модеран стамбено-пословни комплекс.

Последњих година Град Београд је инвеститорима понудио, али и продао, многе локације или зграде, али ниједна није достигла толику цену као што је био случај са овим земљиштем поред Дунава, које је својевремено било издато у закуп на 99 година, да би уговор касније био раскинут.

Простор марине на Дорћолу

У октобру 2017. године продат је простор у Булевару краља Александра, на којем се налазио "Депо" који је 2014. изгорео у пожару. Купци су били израелски инвеститори који су за њега платили 4,15 милиона евра.

Пар месеци касније, новог власника нашло је и земљиште на углу Булевара деспота Стефана и Цвијићеве на којем се такође налазио депо ГСП "Београд", а "Лидл" је после жестоке борбе морао да плати 3,65 милиона евра.

Бивши Депо у Булевару краља Александра

Још једна велика продаја обављена је годину дана раније, у смирај 2016. године када је зграду некадашње "Беобанке" на Зеленом венцу пазарила немачка фирма "Штатверк" за 4,25 милиона евра. Ипак, ево скоро три године касније, још није почела реконструкција објекта.

Зграда бивше "Беобанке"

Коначно, рекордна трансакција до већ поменуте продаје "Марине Дорћол", такође је обављена овог лета када је домаћа фирма "Коперникус" пазарила локацију у Блоку 43 на Новом Београду, на којој се налази чувени "бувљак". Цена - 20 милиона евра.

Међутим, тренд продаје атрактивног земљишта наставиће се по свему судећи и наредних година. А списак локација је подужи. Издвојићемо неколико оних које би могле да достигну највеће цене.

1. БИП

Већ неколико година планира се исељавање фабрике БИП са простора између Мостарске петље и нове Главне железничке станице у Прокопу. У Плану детаљне регулације на овом простору се планирају комерцијални садржаји, а нису искључене ни стамбене зграде. С обзиром на величину, али и положај, коштаће сигурно десетине милиона евра.

2. Генералштаб

Последњих година утихнуле су приче о потпуном рушењу зграде некадашњег Генералштаба на углу Немањине и Кнеза Милоша, иако се раније шпекулисало како би баш на овој локацији своје хотеле хтели да граде разни шеици, али и Доналд Трамп лично, још док није сео у председничку фотељу.

3. Аквапарк

Локација у Блоку 44 на којој је требало да никне највећи аквапарк на овом делу Балкана, напуштена је и запуштена већ дуже од деценије. Како је недавно најавио заменик градоначелника Горан Весић разматра се откуп овог земљишта како би коначно добило праву намену.

4. ИМТ

Још један некадашњи гигант чије ће производне хале завршити у рушевинама. На простору у Блоку 64, где се налази чувена фабрика Индустрије машина и трактора (ИМТ), могло би у будућности да никне насеље за 10.000 људи. Шта ће бити на месту чак 14 хала можда ће се знати кад буде завршен План детаљне регулације за то подручје.

5. Складиште НИС

Подно Моста на Ади, односно Петље "Радничка", налази се складиште некадашњег "Југопетрола". Одавно је најављено да ће оно бити потпуно измештено, а да ће атрактивна локација, прекопута Аде Циганлије, добити новог власника. Као могуће опције спомињали су се хотел и спортско-рекреативни центар.

6. Блок 18

Прекопута "Београда на води", у Блоку 18 на Новом Београду, планира се градња својеврсног "близанца", још једног стамбено-пословног центра само са друге стране Саве. Простор од 46,8 хектара раније је предвиђен као туристичка атракција, спомињала се градња четири куле од по 100 метара, зграда Опере, Национална галерија...

7. Хиподром

Иако сви годинама причају како Хиподром остаје ту где јесте, на Царевој ћуприји, реално је само питање времена када би ово веома атрактивно земљиште могло да добије потпуно другу намену. Уосталом, да ли знате да је ове године одржано тек пар тркачких дана, а да предузеће "Хиподром Београд" има само неколико запослених радника. Туга.

(Фонет, Блиц)

Видети још: Удружење грађана "Хиподром у (Бео)граду" писало Синиши Малом и Горану Весићу: На мала врата се спроводи идеја о измештању, чак и укидању објекта старијег и од Вимблдона

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер