петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Свилановић: Одржан састанак шефова војних обавештајних служби из региона, забринутост да захтев избеглица за азил буде одбијен
Хроника

Горан Свилановић: Одржан састанак шефова војних обавештајних служби из региона, забринутост да захтев избеглица за азил буде одбијен

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. новембар 2015.

Горан Свилановић, генерални секретар Савета за регионалну сарадњу, каже да су терористи “најчешће нико и од њих не треба правити некога”.

- Они долазе са дна друштва па зато њима ваља да се баве органи безбедности - каже за „Блиц“ Свилановић чији је Савет за регионалну сарадњу после напада у Паризу и Сарајеву окупио шефове војних обавештајних служби из 12 држава региона, од Турске и Грчке, Бугарске, Румуније и Молдавије, Албаније и даље из земаља бивше Југославије.

Свилановић каже да се разговарало о проблемима са којима се сви заједно суочавамо, а то је насилни екстремизам који води у тероризам, то јест проблем младих људи који заведени екстремним идејама одлазе на ратишта на Блиски исток или другде, односно учествују у терористичким акцијама широм света, укључујући и наш регион.

- Поводом тога договорена је директна обавештајна сарадња. Такође, разговарали смо о проблемима који су настали међу нашим владама, а у вези са миграцијама. Сложили смо се да су све трзавице и неслагања успешно превазиђени, захваљујући и ангажовању Европске комисије и комесара Јоханеса Хана. Међутим, веома су забринути због могућности да захтев за азил избеглицама буде одбијен и да крене масовни повратак, односно да због евентуалног затварања граница у Европи дође до све дужег боравка миграната на територији нашег региона. Веома су забринути како би се то одразило на стабилност региона - каже Свилановић.

Он наводи забринутост због догађања у Сарајеву, али истиче да охрабрује унапређење сарадње међу службама безбедности у региону, коју Савет за регионалну сарадњу хоће додатно да подстакне и помогне.

Како поручује, пуна безбедност грађана Србије зависи од пуне сарадње са владама у нашем окружењу, размене обавештајних података и заједничких превентивних акција.

Н. Влачо

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер