петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Свилановић: Грађани Србије не верују да образовање има везе са тим како ће живети, то су партијске књижице и везе
Хроника

Горан Свилановић: Грађани Србије не верују да образовање има везе са тим како ће живети, то су партијске књижице и везе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. март 2015.

Генерални секретар Савета за регионалну сарадњу Горан Свилановић изјавио је данас да свега 14 одсто грађана Србије сматра да образовање има битан утицај на њихов живот и да је то драматичан податак.

Свилановић за Н1 каже да је око 25 одсто људи у свим земљама окружења, у истраживању које је у новембру и децембру прошле године спровео Савет за регионалну сарадњу, на питање шта мислите да је темељ успеха у вашем животу у будућности одговорило "да вредно радимо", али да разлике почињу код образовања.

- Свега 14 одсто грађана Србије је рекло да види везу између своје будућности и образовања. То јесте најдраматичнији податак. Делује као да грађани Србије не верују да образовање има везе са тим како ће живети. Напротив, то су партијске књижице, везе и везице - рекао је Свилановић.

Према његовим речима, сви грађани региона оцењују да је стање у њиховим државама лоше, а грађани Србије предњаче у песимизму кад је реч о прогнозама.

- Најближи су им грађани Хрватске и БиХ. Ту је криза очигледно највише притисла и отуда негативно очекивање шта доноси будућност - каже Свилановић.

На питање шта им је највећи проблем, грађани региона су истакли незапосленост, а Свилановић наводи да се запослени боје да ће изгубити посао, а незапослени да га никад неће добити.

- То је централни проблем - рекао је Свилановић и додао да пословна заједница на будућност гледа са више оптимизма.

Говорећи о билатералним односима у региону, Свилановић каже да постоји читав низ нерешених проблема о којима ће бити речи на Самиту у Бецу 27. августа.

Како је навео, на том Самиту неће неко понудити решење за сва отворена билатерална питања, али оно о цему може да се разговара јесте да се да преглед отворених питања и да се поразговара о томе шта је до сада урађено.

- Треба да се концентришемо на то како пронаћи решења и у том смислу је Бриселски споразум добар модел - рекао је Свилановић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер