Хроника

Горан Радосављевић Гури: Празне претње Тачија да ће заузети север КиМ

Штампа
недеља, 14. април 2013.

Морамо да схватимо да смо мала држава, мали народ, без посебне војне снаге, без пријатеља који би нам помогли. И морамо да искористимо понуду Европе - све, само да не дође поново до крви. Имам поверење у Александра Вучића да ће урадити оно што је најбоље за земљу - каже у интервјуу за “Блиц” некадашњи командант Жандармерије, данас члан Главног одбора СНС Горан Радосављевић Гури.

Он сматра да као непосредни учесник у рату на Косову има право да прича о дијалогу Београда и Приштине, понуди Брисела, последицама њеног одбијања или прихватања.

- Имали смо Рамбује 1999. године. Нисмо прихватили ту понуду па смо имали рат, санкције, нисмо могли да путујемо, живели смо у беди. Да ли поново хоћемо да будемо против свега што нам се нуди? Ја нисам за то. Свака следећа понуда ће, плашим се, бити гора.

Шта је минимум на који можемо да пристанемо?

- О томе не могу да причам, нисам политичар. Ја сам официр, генерал. Све ратове су почињали и завршавали политичари. Ако питате било ког војника, сви ће вам рећи да су против рата. Сада видим неке који позивају на рат, који би да започнемо нови сукоб са светом. Не сећам се да сам их тада виђао на фронту. Лако је причати о рату када нисте морали да гледате српске заставе на ковчезима војника и полицајаца које су стизале у Београд тих година. Страхоте које сам видео не дају ми ни да помислим да је рат опција.

Да ли то значи да треба прихватити понуду какву је Брисел изнео на сто?

- Не, нисам за то да се прихвати све и призна независност, али морамо да прихватимо чињенице. И судове и полицију и сва права која уживају други народи, треба да имају и Срби. На основу процента становништва, треба да задржимо и све институције.

Да ли вас плаше поједине изјаве Хашима Тачија да ће косовске институције заузети север?

- Он прети празном пушком. Да би тако нешто урадио, треба му подршка Запада. Лично мислим да рата више неће бити. Притисака, провокација, бацања бомби - хоће. Ипак, непријатеља не треба потценити, треба бити на опрезу.

Командовали сте акцијом у Рачку. Подељена су мишљења о томе да ли се тамо догодио масакр или обрачун са терористима?

- То је једна од најбољих акција на територији Косова, ушла је у уџбенике америчких специјалних снага. Рачак је скинут с оптужнице и полицијским и војним генералима, а то значи да је НАТО рекао да тамо није било масакра. За бомбардовање је био потребан повод. Рачак се наместио као последња акција у кратком периоду пред бомбардовање. Да није било Рачка, било би нешто друго. И судски вештаци, и ваше колеге из АП-а и француског Либерациона изнели су податке на основу којих је Хашки трибунал донео одлуку да Рачак скине с оптужнице.

Сарађивали сте са Павковићем, Лукићем, Лазаревићем... Како објашњавате то што су сви они завршили у Хагу, а ви не?

- Лукић и Павковић су у Хагу због командне одговорности. То је термин који није постојао код нас, измишљен је да би тај читав војни и политички врх могао да се нађе у Хагу. Како су они могли да знају да је неко неког убио... ја сам на Косову био помоћник команданта штаба Сретена Лукића и функција ме је спасила Хага.

Горан Петровић је на суђењу припадницима ЈСО изјавио да сте му рекли да вам је Легија више пута спасао живот и да не можете против њега. Да ли је то тачно?

- Прочитао сам... Легија је био командант ЈСО која је припадала Ресору ДБ, ја сам био командант Жандармерије која је припадала ресору јавне безбедности. Није разлог мог неинтервенисања тај што ми је спасао живот. Заједно смо ратовали, спасавао сам и ја њега и он мене... Ја само нисам хтео да дођу у сукоб две специјалне јединице, јер би то изазвало несагледиве последице које би многи једва дочекали. Рекао сам ако ми дају наређење да опколим ЈСО у Кули и извршим напад, да ћу да одбијем. И данас бих исто учинио. Али рекао сам и ако ЈСО крене ка Београду да заузме државне органе, Жандармерија ће се укључити, до последњег човека. Други разлог зашто то ни данас не бих урадио јесте то што ЈСО није криминална јединица, већ само део тих људи који имају име и презиме.

Легија се, ипак, вама предао?

- Имао је поверење да ће жив да стигне до места где је требало да стигне. Знамо се годинама, позвао ме је, преузео сам га, обавестио министра, начелника ресора јавне безбедности.

Зашто сте ушли у СНС?

- Препознао сам да људи на челу СНС могу државу да изведу на прави пут, да смање стопу криминала, да су поштени. То раде и данас и не мисле да ли ће бити проглашени издајницима или патриотима.

Хоћемо ли вас опет видети на челу Жандармерије?

- Немам такве амбиције, званично сам пензионер. Мој улазак у СНС нема везе с личним амбицијама. У странци сам из убеђења. Ако својим ауторитетом или саветима могу да помогнем, ту сам.

Шта мислите о актуелном команданту Жандармерије Братиславу Дикићу и свему што се о њему прича?

- Дикића сам ја примио у Жандармерију, немам увид да ли је учинио неко кривично дело. За Жандармерију сам емотивно везан, ја сам је са Зораном Ђинђићем и Душаном Михајловићем основао, дао сам јој име.

Ивана Мастиловић Јаснић

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]