Početna strana > Hronika > Goran Petrović: Srbija je mafijaška država
Hronika

Goran Petrović: Srbija je mafijaška država

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 15. avgust 2010.

Intervju nedelje: Goran Petrović, bivši šef Državne bezbednosti

Goran Petrović, bivši načelnik Službe državne bezbednosti, kaže za „Alo!“ da nema informaciju da li je svedok saradnik Ljubiša Buha Čume ošamario ministra Milutina Mrkonjića, ali ga tako nešto ne bi iznenadilo. Petrović smatra da je vulgarizacija institucije zaštićenog svedoka uzrok Buhinog ponašanja.

- Postoji ozbiljna razlika između zaštićenog svedoka i svedoka saradnika. Zaštićeni svedok je ozbiljan institut ozbiljnih država, sistem koji podrazumeva promenu identiteta i promenu mesta boravka. Kod nas, pošto smo daleko od bilo kakve države, a posebno od ozbiljne, napravili smo improvizaciju koja se zove svedok saradnik, a to vam je više od autonomije, manje od nezavisnosti. Praktično, to je ništa. Svedok saradnik može da radi šta hoće. Ne bi me začudilo da se Čume kandiduje za predsednika jer mu zakon to omogućava. Može da se učlani u SNS i bude ministar policije. Zakon mu to ne brani - kaže za „Alo!“ Petrović.

Postoji li ikakva mogućnost da svedok saradnik odgovara za prekršaje koje je počinio?

- Ta oblast nije zakonski regulisana i sve je moguće. Po onome što vidimo i po stanju stvari, on je to amnestiran za sve što je uradio i što će uraditi ubuduće.

Posle hapšenja Simovića i Kalinića, ponovo su se pojavile priče o razotkrivanju političke pozadine Đinđićevog ubistva.

- Jedini koji može nešto da kaže o političkoj pozadini ubistva Zorana Đinđića je Legija jer se viđao i s premijerom i s ministrima. Ako Legija nije rekao ništa, teško da će oni. Simović i Kalinić su bezveznjaci i ne mogu da kažu ništa pametno u tom kontekstu, ali mogu da iznesu bizarne detalje ko je koga iskasapio.

Da li su njih dvojica mogli i ranije da budu uhapšeni?

- Da nisu pali zbog pucnjave, mogli su da žive do kraja života u Hrvatskoj. Inače, nijedna od tih priča se nije razrešila na bazi istraživanja i akcije. Međutim, ima tu gomila pitanja na koja mi nemamo odgovor. Kako je moguće da Simović ne ubije Kalinića? Kako je Simović go do pojasa prešao granicu i za dva dana prešao 300 kilometara od Zagreba do granice? Očigledno je da je tu bilo nekih nelegitimnih dogovora srpske i hrvatske policije.

Da li se i ostali odbegli „zemunci“ skrivaju u okruženju?

- Čuli smo od Kalinića da ih je likvidirao, a to je deo sistema takvih grupa da sve one koji nešto znaju posle nekog vremena likvidiraju. To mi izgleda logično.

Verujete li u priču da su Darka Šarića prepoznali turisti u Crnoj Gori?

- Ja kad bih ga video, ne bih ga prepoznao. Više je to zabava za novine nego što postoji mogućnost da ga je neko prepoznao.

Kako je moguće da Darko Šarić još nije lociran i uhapšen? Ima li mesta priči da vlastima ne odgovara da bude uhapšen?

- Naravno da im ne odgovara. Nema organizovanog kriminala bez korumpiranih carinika, policajca i ministara, a te državne činovnike daju političke partije i njima ne odgovara da se ta priča odmota do kraja. Kratko i jasno rečeno, kad je Ivica Dačić došao iz Amerike i kad je bilo nagoveštaja da je njegov šef kabineta imao kontakte sa Šarićem, on je rekao da je spreman da podnese ostavku. To je više nego jasan dokaz da je priča o odnosu Dačića, SPS-a i Šarića ostala neispričana i da je zaustavljena.

Znači li to vlastima nije stalo ni da se procesuiraju ni Karić, Mira Marković ili Slobodan Radulović?

- Naravno da nije. Postoje dva ugla gledanja. Vladajuće garniture žele da se obračunaju sa političkim protivnicima, a jedan od načina je da pokrenu neki krivični postupak i da im zaprete pritvorom. Ovde se do krajnjih granica zloupotrebljava institucija pritvora i ljudi sede u pritvoru dve godine, a niko nije lud da bude žrtva takve zloupotrebe. Oni na vlasti na to računaju i tim strahom teraju ljude jer ne žele da budu tu. Drugi ugao je što je Srbija mafijaška kvazidržava, država bez ikakvog ugleda u svetu, zato su i pale sve te interpolove poternice koje su neozbiljne, pa su ozbiljne države pustile na slobodu i Caneta i Ejupa Ganića.

 Imaju li osnove Canetove optužbe?

- Ne znam, ali je činjenica da se nijedna vlast neće pozabaviti proveravanjem tih navoda zato što je svaka vlast duboko u tim pričama i svi su umešani u korupciju i kriminal.

Mladićeve trake zabava miliona

Zašto su se tek sada pojavile Mladićeve trake?

- Nisu se sad pojavile, nego se to na kašičicu servira javnosti i koristi u taktičkoj igri saradnje s Hagom. Moj utisak je da se priča svodi na Bramercovu procenu da Srbija ipak sarađuje, a ona sarađuje jer je našla i dala Hagu neke dnevnike i trake, čime se stvara obostrani privid da je to to. To je neka vrsta kompromisa.

Da li je puštanje u javnost tih razgovora priprema za hapšenje Mladića?

- Upravo suprotno od toga. Trake su zamena za Mladića, njega nema i teško da će ga biti u Hagu. Zašto je bitno to što je pričao sa Dobricom Ćosićem? Jednim delom je to zabava miliona, ali zabava miliona nisu razgovori Mladića sa Perišićem i Stanišićem, to su dokazi za tezu da je Srbija logistički pomagala i učestvovala u ratu u Bosni. To je veoma ozbiljno, a mi se zamlaćujemo perifernim stvarima.

(Alo.rs)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner