четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Паповић: Влада да призна да постоји картелско удруживање
Хроника

Горан Паповић: Влада да призна да постоји картелско удруживање

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. септембар 2010.

Представници Дирекције за робне резерве и министар трговине наговестили су у понедељак да ће уље, када се појави у продавницама, вероватно коштати између 120 и 125 динара. Најаву произвођача да ће уље ммдднавхттпбланкса пет хиљада тона из робних резерви, што би требало да буде довољно за наредна два до три месеца.

Председник Националне организације потрошача Србије Горан Паповић каже за Б92 да у тим најавама недостаје информација - ког уља?

“Надам се да није реч о уљу од соје или уљу од бундеве. Сигуран сам да ће бити уље од соје или бундеве, за које је дозвољен увоз. Дајте, покажите озбиљност и увезите уље. Ослободите царине за 30 посто и увезите друга уља”, поручио је он надлежним органима.

Паповић: Ситуација са несташицом уља срамна за Србију

Паповић додаје да је ситуација са нестачицом уља срамна за Србију, да се поново враћа на деведесете године, да имамо три произвођача која држе цело тржиште и који имају картелско удруживање.

“Ми немамо робне резерве, робне резерве не функционишу, пар година у назад оне се не обнављају. Према томе, захтевамо укидање царина од 30 посто и отварање тржишта Србије, јер овакав начин не води ничему. Показује једно или друго, да или је неко неспособан или је неко много моћнији и јачи од саме државе", каже Паповић.

“Према томе, немојте потрошачима Србије да вређате достојанство, интелект, отворите тржиште Србије, дајте до знања да постоји картелско удруживање, да постоји монополско понашање када је у питању уље”, поручује он.

“Ако већ комисија за праћење цена и животног стандарда не функционише, ако не функционише Савет за заштиту потрошача, нек премијер Владе донесе одлуку и уредбу да се укине та царина. Ја не знам кога држава штити, потрошаче или произвођаче”, пита се Паповић.

Он уједно и подсећа да постоји антимонополски закон и комисија, односно Комисија за заштиту конкуренције који би могли да докажу да на тржишту Србије постоји картелско удруживање и монополско деловање.

“Дајте да држава напокон примењује оне механизме које има на располагању, које је донела, законе уредбе, правилнике. Ако не жели да поштује, онда се поставља питање да ли је то опструкција из знања или незнања. Ако је из незнања, онда нека призна да су монополисти много јачи од државе и да практично они воде државу”, закључује Паповић.

Милан Простран: Нема потребе за стварањем залиха у домаћинствима

Секретар за пољопривреду у Привредној комори Србије Милан Простран изјавио је јутрос да Србија има довољно хране и уља и да нема никакве потребе за стварањем залиха у домаћинствима.

Он сматра да је добро што је у Влади Србије обављен разговор са уљарима, да се "ситуација смири", али оцењује да има основа за извесну корекцију цена, јер на светској пијаци и сирово уље и сировина сунцокрет има високу цену.

Простран је оценио да ће бити довољно уља, изразио наду да ће се и произвођачи прилагођавати у погледу цене, и истакао да је битно да буду `пуни рафови за снабдевање становништва`.

Он је оценио да би Србија требало да има за седам до осам одсто више сунцокрета него прошле године, односно око 400.000 тона.

"Србија би имала и велике количине за извоз, али ће крајем месеца статистика саопштити извесне корекције у приносима због киша у августу и поплава, које не би требало да угрозе домаће билансе хране", рекао је Простран и додао да ПКС свакодневно стижу захтеви за увозом хране из Србије од суседних држава.

Простран је оценио да се мора сачувати домаћа пољопривреда и аграрна индустрија, јер "већ смо притиснути конкуренцијом" и да су потребна велика улагања и много већа издвајања из буџета, "али извесне корекције цена очигледно су морале да уследе".

Упитан о снабдевању и цени млека, Простран је одговорио да ће у четвртак 9. септембра бити одржан скуп на који ће бити позвани надлежни министри, произвођачи и представници свих релевантних институција на коме ће се понудити дугорочнија решења.

Истичући да "сви треба да радимо за тржиште", Простран је оценио да се млекарство не може брзо опоравити, јер је за последњих 20 година за више од 350.000 смањен број крава музара и да се мора повећати "основно стадо".

(Б92, Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер