четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Кнежевић: Мој даљи останак у ДС био би мазохизам
Хроника

Горан Кнежевић: Мој даљи останак у ДС био би мазохизам

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. новембар 2009.

Мој даљи останак у ДС био би мазохизам и легитимизација лоших потеза те странке. Не знам да ли ћу правити неку нову партију, али своју последњу реч у политици нисам рекао. Најодговорнији за мој прогон су војвођански индипендисти, потпомогнути људима из полиције, али и некима који су у мом паду видели шансу за свој политички напредак. Решење да будем пуштен из притвора је прва независна одлука суда у овом поступку - истиче у разговору за Данас Горан Кнежевић, некадашњи први човек Зрењанина и Покрајинског одбора ДС у Војводини.

Ово је његов први интервју по ослобађању из притвора у којем је провео 13 месеци, од октобра 2008. до новембра 2009. Специјално тужилаштво за организовани криминал оптужило га је за злочиначко удруживање и злоупотребу службеног положаја, а суђење је у току.

Да ли сте и даље члан Демократске странке?

- Не осећам негативне емоције према ДС, поготово према великом броју чланова странке с којима сам био и остао пријатељ. Ипак, након што је дошло до злоупотребе државних институција и медија зарад симулације борбе против корупције и криминала, при чему су највеће жртве те злоупотребе постали моја породица, моји пријатељи и мој град, сматрам да би моје даље ангажовање у тој странци био врхунски мазохизам и легитимација њених лоших потеза.

Оснивате ли своју нову странку, о чему се већ неко време спекулише?

- Све више људи ме то пита, а све више пријатеља ми то и саветује. Ипак, нисам склон да о таквим стварима одлучујем преко ноћи, поготово што за оснивање и успешан рад странке није довољна само добра воља и подршка грађана. Велики број странака већ постоји, али се не може рећи да смо као друштво од тога имали и велике користи. Нисам рекао своју последњу реч у политици, а како ћу се даље ангажовати одлучићу након озбиљније анализе укупне друштвене ситуације.

Да ли имате утисак да сте постали синоним за „обрачун у сопственим политичким редовима“?

- Не. Таквих обрачуна је било много и у ближој и у даљој историји Србије. Мој случај је различит само по томе што га је креирала и што га спроводи власт која се декларативно куне у демократију, поштовање људских и грађанских права, европске вредности и независност правосуђа, док се у пракси понаша по принципу којег су на овим просторима инсталирали Броз и Милошевић, а по којем је дозвољено газити и појединце и институције и државу, зарад партијског интереса.

Шта је, по вашем мишљењу, истина о хапшењу и смета ли некоме то што сте пуштени да се браните са слободе?

- Војвођански индипендисти желели су да ме дискредитују, компромитују и уклоне из јавног и политичког живота док не заврше посао око усвајања статута Покрајине. Да остваре ту жељу на овако суров начин помогли су им појединци из полиције, који су имали неке сасвим тривијалне, личне анимозитете према мени. На крају, многи су у таквом развоју догађаја видели прилику за политичко поентирање или лични напредак, па су се потрудили да мој прогон што дуже траје. Свима њима сада смета моја слобода јер их је суочила с реакцијом обичних грађана према мени, где год да се појавим. Оно што виде указује им да су грађани препознали и презрели њихово лицемерно, дволично и похлепно понашање, и да ће све оно што мисле да су добили и постигли мојим прогоном, политички веома скупо платити.

Да ли је ваш исказ о финансирању ДС уплашио актере политичке сцене у Србији?

- Не верујем да је мој исказ било кога могао да уплаши, поготово не оне који су пребрзо узлетели, осилили се и заборавили да нису одувек били на власти и да неће на власти заувек остати. Осим тога, начин финансирања странака у Србији од почетка вишестраначја па до дана данашњег је исти, и оно што сам рекао на ту тему је свим актерима политичке сцене врло добро познато. Мислим да је моје пуштање из притвора прва независна одлука суда у том кривичном поступку, и да ју је судско веће донело искључиво на основу онога што се у судници чуло током изношења одбрана свих оптужених.

Ваш повратак из притвора поклапа се са усвајањем Статута Војводине, на који сте више пута указивали као на неку врсту сецесионистичког акта. Да ли и сада тако размишљате?

- Статут Војводине који ће се наћи пред посланицима Скупштине Србије је у међувремену козметички поправљен, али је и даље суштински лош. Посебно желим да нагласим да он не доноси добра решења, не само по Србију, што се најчешће потеже као аргумент у његовој критици, већ ни по унутрашњост Војводине, по грађане Панчева, Вршца, Кикинде, Суботице. Моје помињање за скупштинском говорницом је разумљиво. Опозиција користи прилику да на сваки начин провоцира власт, некад користећи и моје име. На то представници покрајинске власти реагују нервозно, вероватно због тога што им није чиста савест.

Шта се, по вашем мишљењу, у међувремену дешава са Зрењанином?

- Видим да је потпуно заустављен прилив инвестиционог капитала, а да су неки стратешки важни улагачи напустили град. Видим да се буџет већ трећи пут смањује и да комплетан јавни сектор функционише на ивици опстанка. Видим да нема наставка радова на неколико капиталних инфраструктурних радова који су започети претходних година. Видим да су Зрењанинци разочарани дешавањима у граду током последњих годину дана и да је дух оптимизма поново изгубљен. То су ми прве импресије и наводе ме на закључак да је Зрењанин у тешкој ситуацији.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер