уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: У правно-обавезујућем споразуму стајаће да Србија и "Косово" гарантују међусобну границу и да Београд не омета улазак Приштине у међународне организације
Хроника

Горан Богдановић: У правно-обавезујућем споразуму стајаће да Србија и "Косово" гарантују међусобну границу и да Београд не омета улазак Приштине у међународне организације

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. март 2018.

Гости Н1, Душан Јањић и Горан Богдановић, говорећи о преговорима о ЗСО током дијалога, кажу да нема потребе да се преговара око већ преговараног. У правно-обавезујућем споразуму стајаће да Србија и Косово гарантују границу између њих и да Србија не омета Косово да уђе у међународне организације, мишљења је Богдановић, бивши министар за КиМ.

Председници Србије и Косова, Александар Вучић и Хашим Тачи, разговараће данас у Бриселу о спровођењу споразума постигнутих у дијалогу Београда и Приштине и о нормализацији односа.

Очекује се да ће на састанку, чији је домаћин висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини, бити речи и о Заједници општина са српском већином и о споразумима о енергетици.

Душан Јањић из Форума за етничке односе каже да се око енергетике много до сада разговарало и да ту има много посла - и на страни Приштине и на страни Београда.

Пошто су нас прекјуче забринули, сада очекујем добре вести, каже Јањић. Додаје да би добре вести биле да су се договорили око формирања ЗСО и да се начелно договоре око енергетике, јер то нико не може да трпи - ни ЕУ, ни дистрибутери.

Надам се да ће вечерас бити вече добрих вести, додаје.

Горан Богдановић, бивши министар за Косово и Метохију, каже да није отпимиста по том питању. Каже да се до сада показало да и један и други председник после сваког састанка излазе или са хвалоспевима или с кукањем.

Вучић треба да инсистира да сви споразуми који су постигнути и иду у имплементацију, каже Богдановић.

ЗСО је нешто што постоји у законима локалних самоуправа, каже Богдановић. Он истиче да све то што је договорено о том питању већ постоји у законима о локалној самоуправи.

То је ЗСО - Заједница српских обмана - јер имате пет година како сте то потписали, а ништа није урађено на терену, наводи бивши министар за КиМ.

Гости Н1 се слажу да нема потребе да се преговара и даље око већ испреговараног (ЗСО).

ЗСО је објективно неки неуспели покушај функционалне аутономије, али потребан је какав такав, апсолутно је неопходан ЗСО плус, каже Јањић. Наводи да под "ЗСО плус" подразумева мањинску самоуправу, плус заштиту СПЦ и културног наслеђа.

Богдановић каже да је тешко да се тражи нешто више од оног што је договорено у Бриселу.

Решавало се до сада само оно што је Албанцима било потребно, наводи Богдановић констатујући да је наша страна била сервилна и да је дозволила да се те ствари дешавају. Не криви међународну заједницу и Албанце.

У акционом плану пише да се после локалних избора 2013. године иде на формирање радне групе за израду Статута ЗСО, а ми то никад нисмо формирали, рекао је. Богдановић каже да је основан неки борд од четири председника српских општина са севера који се никад нису ни састали, а у јавност су износили да су донели неки статут, али тај статут мора да верификује Влада Косова и да проучава Уставни суд Косова. И то нико не говори, навео је.

Уставни суд Косова је, каже Богдановић, одбацио део Бриселског споразума, посебно у делу око ЗСО. "И бојим се да ће само онај део који Албанци протежирају и истичу, само тај део бити прихватљив... Иза тога вероватно стоји ЕУ и САД и зато не притискају да се формира ЗСО", каже некадашњи министар за КиМ.

Богдановић каже да нико никада од нас није тражио да признамо независност Косова, али да је ово све припрема за нешто што следи, а следи правно-обавезујући споразум.

Он истиче и да у Србији не постоји унутрашњи дијалог о Косову, и да је то дијалог са истомишљеницима.

Јањић, говорећи о ономе што следи у преговорима, каже да ће тражити да попишемо шта је урађено, а шта није и да се стране обавежу на то. Додаје да ће тражити да престане активна кампања куповина острва и повлачења признања. "Тражиће да се понашамо коректно, као што је рекао (шеф немачке дипломатије Зигмар) Гебријел", наводи.

Богдановић каже да је све оно што су обећали Вучић и Николић пре 2012. године, сада дошло на наплату.

Каже да ће у правно-обавезујућем споразуму, између осталог, стајати две битне ствари - да Србија и Косово гарантују границу између њих и да Србија не омета Косово да уђе у међународне организације.

"Ми ћемо драмити, а Косово ће ићи својим путем, а нас Срба на Косову све мање ће бити", наводи.

Богдановић сматра да је децентрализација оно о чему Вучић и Тачи морају да разговарају.

Јањић каже да сада и Србија треба нешто да добије. Наводи да следе преговори око својине, међусобних потраживања, енергетике. "Очекујем да преговарамо о заједничким пројектима с Косовом унутар западнобалканског пакета, поготово у енергетици, и мисли да је јако важно оно што је САД већ понудила, да добијемо подршку и ЕУ и САД за улазак у међународне организације као што је савез слободне трговине - СТО и остало..."

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер