четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Само Кфор може да сачува српске светиње
Хроника

Горан Богдановић: Само Кфор може да сачува српске светиње

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. јун 2010.

БЕОГРАД – Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић изјавио је да једино Кфор може да сачува српске светиње на Космету и да не би било добро уколико би брига о манастирима била препуштена Косовској полицијској служби (КПС), која је 2004. немо посматрала рушење и паљење српских цркава.

Апсолутно је неприхватљиво да КПС штити нешто што је српска светиња, јер је Кфор једина оружана сила која може то да спречи и да сачува српске манастире и културно-историјске споменике, рекао је Богдановић за РТС.

Епархија рашко-призренска, како је речено, упозорила је да Кфор планира да препусти бригу о манастирима КПС-у.

Подсетивши да у протеклих десет година такозване албанске власти чине све да те историјске споменике, културно благо српског народа на КиМ „претворе као своје”, Богдановић је рекао да „једино поверење доле имамо у Кфор, који се за ових 10 година показао као непристрасна оружана сила”.

„Имали смо ових дана контакте са представницима Кфора, договорили смо се да наставимо тај дијалог и дођемо до неког компромисног решења, које може да задовољи и Српску православну цркву и српски народ на КиМ”, рекао је Богдановић.

Према његовим речима, забрињава и најава могућег смањења броја војника Кфора, јер на КиМ стање још није онакво каквим желе да га прикажу земље које су признале независност Косова.

„Инсистирамо да број војника Кфора остане у оном броју као пре годину дана, јер имамо делове територије Косова и Метохије где ситуација још увек није безбедна, поготову метохијски и источни део, где још увек имамо сукоба на етничкој основи и Кфор је једина организација, поред Еулекса и УНМИК-а, која то може да спречи и допринесе помирењу између Албанаца и Срба”, рекао је Богдановић.

Министри одбране земаља чланица НАТО разговараће данас у Бриселу о смањењу мисије на Косову и Метохији. Министри ће на састанку разматрати могућност да се број војника Кфора на Косову са садашњих 10.000 смањи на 5.000 и да та мисија пређе у фазу одвраћања.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер