петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Сада је прави тренутак за преговоре о статусу
Хроника

Горан Богдановић: Сада је прави тренутак за преговоре о статусу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. септембар 2011.

Сада је тренутак да се у међународној заједници отвори питање статуса севера Косова, јер ћемо у супротном имати овакве и све веће проблеме, рекао је јуче за “Блиц” Горан Богдановић, министар за Косово и Метохију који је од јуче ујутру на Косову

- Народ који овде живи решен је да мирним путем и колико год треба брани своје куће, а нема више поверења ни у Еулекс који је данас стао на страну Приштине и показао да не води рачуна о интересима српске заједице - указао је Богдановић.

Богдановић је јуче разговарао са Србима окупљеним на барикадама и са представницима локалних власти и за “Блиц” каже да су сви сложни у томе да је мир и одолевање свим провокацијама једини начин да се сачува север Косова.

- Било који инцидент да се догоди овде био би повод да неко реагује силом и уништи наше жеље да останемо овде. Тога смо сви свесни. Овај народ овде не жели сукобе. Свесни смо да Еулекс и косовске институције не доприносе стабилности, јер једнострани потези које они вуку воде ка проблемима и сукобима. А овај народ то не жели - нагласио је Богдановић.

Он каже да је јучерашњи дан променио много на северу Косова јер је довео у питање партнерски однос са Еулексом и поверење које је изграђено током три године. Срби са севера Косова, каже Богдановић, након јучерашњег дана сматрају да је Еулекс стао на страну Приштине и показао да се само са Приштином договара о даљим потезима, а српској заједници само саопштава о томе шта се са Приштином договорио.

Богдановић, који је пре два дана био и на састанку државног врха на коме се расправљало о тактици и стратегији поводом кризе на граничним прелазима, каже за “Блиц” да је главна стратегија Београда дипломатска акција у међународној заједници.

- Наша стратегија је да међународној заједници и њеним представницима на Косову кажемо да су прекршили мандат и да су довели у опасност будуће преговоре. Они морају да схвате да на овакав начин не могу да интегришу Србе у косовске институције нити да омогуће наставак преговора јер не може да се разговара са неким са ким немате међусобно поверење и партнерски однос.

Ако им је битније да држе тих 200 квадратних метара територије иако са друге стране имају миран народ који то не жели, о каквом дијалогу ту може бити речи - изричит је Богдановић.

Он додаје да Срби на северу очекују да се ситуација на граничним прелазима ипак врати у пређашње стање и да косовска полиција и царина не буду присутне уз Еулекс на прелазима.

Дипломатски напори Србије у Савету безбедности, међутим, нису прекјуче дали резултате јер се чланице СБ УН не слажу ни око статуса Косова, па ни око решења, тако да је састанак заказан на захтев Русије завршен без закључака и осуде акције Еулекса и његовог асистирања Приштини да постави своје царинике на северне прелазе.

Виталиј Чуркин, амбасадор Русије у УН који је заступао ставове Србије нагласио је да би “статусно питање Косова требало, као и сва практична питања, решавати кроз дијалог две стране”, а учешће Кфора и Еулекса у оваквим операцијама је “недопустиво и супротно њиховом мандату”.

Београду су очигледно и на међународном плану руке везане, а маневарски простор све мањи иако доследно спроводи политику дојалога.

Министар полиције Ивица Дачић изјавио је јуче у Димитровграду да је Србија животно заинтересована за мирно решавање новонастале ситуације на Космету и осудио једностране потезе Приштине који, како је оценио, уносе напетост и могу изазвати сукобе. Оливер Ивановић, државни секретар у Министарству за КиМ, каже за “Блиц” да стратешки и тактички “Србија мора да се ослони на људе који живе на северу Косова, јер они имају јасан став да не желе да буду одвојени од Србије и та њихова жеља је реална и остварива”.

 - Велики део међународне заједнице се слаже и признаје да је север Косова нешто посебно. Два су могућа разрешења овакве ситуације. Или да преговори пропадну због једностраних потеза Приштине које је Србија до сада стално толерисала, а питање је докле ће.

Друга је могућност да се преговори убрзају и да се одмах на сто ставе тешка, статусна питања севера Косова - каже Ивановић за “Блиц”.

Он наглашава да се Србија залаже за дијалог али да “ЕУ мора да схвати да не може свако мало да шаље своје трупе а да ми овде гасимо пожар на северу који они изазову”. Ивановић каже да је циљ међународних трупа да промене стање на терену и да је то неприхватљиво за Београд.

- Мислим да је неопходно да се на унутрашњем плану у Србији, између релевантних странака власти и опозиције постигне консензус око тога шта је наш минимум, а шта максимум и шта желимо да постигнемо на Косову јер док не покажемо јединство и велику дози озбиљности и одговорности нико нас у свету неће схватити озбиљно.

У међународној заједници због нашег понашања сматрају да могу да рачунају да ће се политика променити ако се власт промени и зато не уважавају довољно ставове Београда. ДС и СНС треба да се сложе око будућности Косова - каже Ивановић и додаје да би најбољи тактички тренутак за решавање озбиљних, статусних проблема севера Косова била прва година мандата нове владе, а то је 2012, када ће Србија добити нову владу, а вероватно и Косово.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер