петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Са косовским Србима који уђу у владу Косова само неформалне везе
Хроника

Горан Богдановић: Са косовским Србима који уђу у владу Косова само неформалне везе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. новембар 2010.

Београд - Разговором с Гораном Богдановићем, министром за Косово и Метохију, Данас отвара дебату на тему "Срби на предстојећим косовским парламентарним изборима", који су расписани за 12. децембар.

Богдановић понавља став Владе Србије да "нема услова да Срби са КИМ изађу на изборе које организује Приштина" и најављује да "Београд неће имати никакву институционалну сарадњу са српским представницима, који евентуално уђу у институције самопроглашене косовске државе".

Какве ће политичке последице имати учешће Срба на предстојећим косовским изборима?

- Став Владе Србије је јасан. Нема услова да косметски Срби изађу на изборе у организацији Приштине. Ови косовски избори показаће само стање на терену - на северу КиМ Срби неће изаћи, евентуално ће на изборе изаћи мањи број Срба јужно од Ибра, који су опкољени албанском већином и живе под свакодневним притиском албанских институција. То је и садашња реалност, која нема никакве политичке последице.

Да ли би и на који начин косовски Срби који уђу у нови парламент и владу Косова могли да успоставе институционалне везе с Београдом?

- Осим неформалних веза, а ту мислим на личне, пријатељске и фамилијарне контакте, никаква институционална сарадња не долази у обзир.

Какве би могле бити политичке последице чињенице да ће у новим косовским институцијама седети углавном Срби који живе јужно од Ибра, док ће политички представници Срба са севера бити ван тих институција?

- Тиме се показује реално стање на терену, а и у каквим условима и околностима живе Срби у различитим деловима покрајине.

Да ли Срби који буду ушли у институције самопроглашеног независног Косова треба и на који начин да учествују у најављеном дијалогу Београда и Приштине?

- Колико видим Приштина све чини да одложи почетак дијалога, који ће неминовно морати да почне у скоријој будућности. Косметски Срби имају једну државу, а то је Србија. То не треба да забораве и неће и они коje je мука и несрећа натерала, да против своје воље, седе тамо где не би требало да седе.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер