четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Прошло је време слања директива из Београда на Космет
Хроника

Горан Богдановић: Прошло је време слања директива из Београда на Космет

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. новембар 2009.

Ми нисмо водили антикампању, нисмо никоме претили, никога нисмо сатанизовали. Можда би мањи број Срба изашао да смо радили као наши претходници. Дали смо само препоруку косовским Србима да не постоје услови да изађу на такозване косовске изборе. Неки су, ипак, одлучили да изађу на њих сматрајући да на тај начин могу да побољшају своју економску егзистенцију и опстану на тим просторима, каже у разговору за „Политику” Горан Богдановић, министар за Косово и Метохију.

Да ли ће то и добити изласком на изборе?

Не, јер око 80.000 Срба по разним основама добија приходе од Србије. Искуство је показало да албанске власти нису ништа учиниле нити ће учинити да побољшају живот српске заједнице на Косову. Њима су Срби били потребни на изборима само као нека врста икебане како би могли да кажу да су и Срби на њима учествовали. Зато су учинили све од манипулација до поткупљивања и крађа како би изборе прогласили успешним. На нека бирачка места изашло је пет-шест људи, а приказано је да је изашло сто. У бирачке спискове уписано је 123.000 бирача српске националности, а изашло их је укључујући и друге националне мањине нешто мање од 8.000, значи од пет до шест одсто и то се не може сматрати успехом.

У појединим срединама Срби су, ипак, у већем броју изашли што доказује и чињеница да су српске листе победиле у Грачаници, Ранилугу, Клокоту? Да ли је то на неки начин пораз државне политике према Косову?

Није. Мора се имати у виду важна чињеница да је у српским општинама изашао далеко већи број албанских бирача него српских. Сада је свима јасно да морамо разговарати о децентрализацији заснованој на истинским потребама српске заједнице, јер за Београд представници косовских Срба су и даље они који су изабрани 11. маја 2008. године.

Да ли сте сагласни са оценом државног секретара Оливера Ивановића да је пољуљан ауторитет владе после ових избора?

Није пољуљан. Право је свакога да мисли шта хоће. Не видим што би био пољуљан ако су нелегитимни избори. Ако је било манипулација, ако се покушавало да се изведу људи пошто-пото, да се чак и плаћају. Ова влада не може да се бори на тај начин, она мора да се бори на принципијелан и потпуно јасан начин тако да помогне српској заједници да остане на тим просторима и да види како да их економски ојача и ми то и чинимо. Ови избори сигурно неће ништа променити.

У Грачаници ће постојати српско двовлашће – они који су изабрани 11. маја и они који су победили на изборима прошле недеље?

За нас то неће бити српско двовлашће. За нас су легитимни представници они који су изабрани на локалним изборима које је расписала Србија. Не видим да ће ту бити двовлашће. То су показали Срби у Грачаници и локалним селима јер да су мислили да Србија не треба да има утицаја, да их је „откачила”, онда би много већи број њих изашао на те изборе.

Како ће сада функционисати те општине, поготово у Штрпцу и Новом Брду где су победиле албанске странке?

Као и до сада. Србија ће помагати Србима да им олакша свакодневицу, да их економски ојача, да учини све да ти људи остану, они који су отишли да се врате и да могу да граде своју будућност на тим просторима.

Мислите да албанске институције неће покушати да преузму власт у општинама које су освојили?

Сигурно да је Албанцима стало да направе сукоб међу Србима. Ту нема никакве дилеме, али на нама је да учинимо све да не дође до сукоба међу Србима. За нас су сви Срби исти без обзира на партијску или другу припадност. Знам да је некоме био циљ да се продуби подела у српској заједници.

Да ли се у томе на неки начин и успело?

Није и неће, јер из изјава такозваног председника и премијера Косова види се како се тренутна ситуација користи за изазивање подела у српској заједници. Има оних, не само из Приштине, којима је то био главни циљ. И у српској заједници има оних који то прижељкују. Ова влада неће дозволити да Срби иду на Србе и да дође до подела у српској заједници.

Да ли ћете нешто мењати у државној политици према Косову, да ли је било грешака које би требало исправити?

Наша политика према Косову је толико јасна и ту нема дилеме. Не знам шта бисмо могли да мењамо? Да прекинемо финансирање оних Срба који су изашли на изборе?

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер