четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Нема услова за излазак на нелегалне изборе на Космету
Хроника

Горан Богдановић: Нема услова за излазак на нелегалне изборе на Космету

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. новембар 2009.

БЕОГРАД - Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић изјавио је да Влада Србије сматра да нема услова да позове Србе да изађу на изборе које су расписале нелегалне институције у покрајини.

Богдановић је у интервјуу за сутрашњи број београдског дневника Вечерње новости указао на то да власти у Београду поштују "демократско право сваког грађанина да сам одлучи о изласку на изборе, али мислим да би они требало да се запитају да ли то доприноси борби коју Србија води за очување Косова и Метохије".

"Сматрам да не доприноси, као што сматрам да би они који су се кандидовали за те изборе требало добро да размисле да ли су тиме помогли или одмогли својој држави и да ли је њихов мотив национални или су у питању ситни лични интереси", истакао је Богдановић.

Министар је и овом приликом нагласио да избори за локалне органе најављени за 15. новембар нису легални, нити легитимни и изразио уверење "да је већински став српског живља" да на њима не учествује.

Богдановић је даље изнео да сви који буду радили под окриљем привремених институција самоуправе у покрајини неће моћи да остану на платном списку државе Србије.

"Дакле, јасно је да не могу имати два послодавца, а поготову је недопустиво да финансирамо оне који раде у институцијама које не признајемо. Неопходно је поменути да се на Космету више од 80.000 Срба по разним основама налази на платном списку државе Србије", изнео је министар.

Богдановић је даље навео како је "живот обичног човека који је остао да живи на Космету интерес државе Србије", али и да је у јужној покрајини неопходно извршити децентрализацију.

"Ми желимо нове општине, али не по плану Мартија Атхисарија који није прихваћен у Савету безбедности Уједињених нација и за овај процес морају бити створени нови услови", навео је Богдановић.

Богдановић је даље приметио како се покушајем успостављања двоструких институција у српским срединама у покрајини "жели направити раздор међу косметским Србима".

"Међутим, Влада Србије води дугорочну политику и ми ћемо учинити све да до тога не дође, да не проузрокујемо нова неслагања јер мислим да су и Срби на Космету жељни јединства, а покушаји појединаца или група свакако неће уродити плодом", додаје Богдановић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер