среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Нећемо у преговоре са доказаним злочинцима
Хроника

Горан Богдановић: Нећемо у преговоре са доказаним злочинцима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јануар 2011.

ГРАЧАНИЦА - У 2011. години “по многима пресудној години по будући статус Срба и статус покрајине“ основни циљ је очување српског живља на Косову и Метохији. Од исте важности је и јачање или бар очување на садашњем нивоу српских институција у покрајини. Та два процеса морају због узрочно-последичне везе да се одвијају паралелно, каже Горан Богдановић, министар за Косово и Метохију.

Када очекујете да крену преговори?

- Чињеница је да на почетак дијалога утиче процес формирања власти у Приштини. Оно што је приметно јесте да представници међународне заједнице појачавају притисак да се формира власт у Приштини и стабилизује политичка сцена косовских Албанаца и отпочне дијалог. Приштини сасвим сигурно не одговара да непосредно после објављивања извештаја Дика Мартија седне за преговарачки сто, а што се тиче Београда, ми смо истакли и политичку вољу и спремност да до дијалога што пре дође. Наше инсистирање засновано је на реалном ставу, да статус кво који тренутно влада на Космету не одговара ни једној ни другој страни и да је такво стање на дужи рок неодрживо. Београд је спреман, из Европске уније поручују да су спремни, значи да је Приштина та која избегава да уђе у процес дијалога.

Увелико се тргује проценама ко би могао да предводи приштински тим. Кога видите с друге стране стола и да ли сте спремни да седнете за исти сто са Тачијем?

- Не бих се упуштао у прогнозе. Најлегитимније право је да свако одабере оне представнике за које сматра да ће на најбољи могући начин заступати њихове интересе. Србија је спремна на дијалог са свим легитимним представницима косметских Албанца, сем уколико је реч о доказаним криминалцима и злочинцима. Истовремено, желимо да се што пре истраже сви наводи из извештаја Дика Мартија.

Да ли је ово тренутак да се власти Србије суштински позабаве решавањем проблема српске заједнице или ће бити настављена политика декларативног изјашњавања од случаја до случаја?

- Министарство које представљам и ја лично смо за то да се потпуно отворено суочимо са свим проблемима на терену и зато плаћам и одређену политичку цену. Међутим, не зависи све само од Београда, сви знамо реално стање на терену и ко су актери косметског проблема.

Строжа контрола новца
Од дана када сте постали министар за Косово и Метохију најављујете конкретне резове и мере којима ћете сасећи “плаћени патриотизам”. Који се конкретни резови морају повући?
- Један од основних корака мора бити строжа контрола финансијских токова. Истовремено и сузбијање појава за које не бисмо смели имати пардона, за разне личне интересе заогрнуте у плашт националних, странчарење и промоцију у моменту који у великој мери одређује даљи ток ствари. Што се тиче финансијске контроле, Министарство за Косово и Метохију је предузело мере и оне су дале резултат.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер