уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Мали број Срба изашао на нелегитимне косовске изборе
Хроника

Горан Богдановић: Мали број Срба изашао на нелегитимне косовске изборе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. новембар 2009.

На Косову и Метохији данас су одржани локални избори, први које су самостално организовале привремене косовске институције.

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић изјавио је вечерас да је на те изборе, које је означио као нелегалне, изашао мали број Срба и оценио да се огромна већина придржавала става Владе Србије да нема услова да се учествује на овим изборима.

Када су постали свесни те чињенице, организатори избора прибегли су манипулацијама и нелегуларним радњама како би увећали тобожњи одзив српских гласача, навео је Богановић. Он је у саопштењу додао да ни те бројне манипулације и злоупотребе са гласачким листићима не помажу да се промени чињеница да је одзив Срба мали.

Сада је свима јасно, сматра Богдановић, да српска заједница није хтела да пристане на унапред додељену улогу, да она буде та која ће незаконитим изборима пружити легитимност.

Сви они који су учествовали на изборима, указао је Богдановић, морају да буду свесни чињенице, да не могу никако да представљају косовске Србе, оценио је Богдановић.

Према његовим речима, то им је својим неизласком на биралишта показала и ускратила сама српска заједница.

Још једном наглашавам да је, и поред страховитих притиска и манипулација, број изашлих српских гласача занемарљив, што је само још једна потврда да Срби на Косову и Метохији верују у државну политику, рекао је Богдановић.

Избори су одржани на око 2.250 гласачких места широм Косова и Метохије. Право гласа имало је око 1,5 милиона бирача, који су гласали за председнике и чланове скупштина у 36 општина. Изборе је надгледало око 21.000 домаћих и међународних посматрача.

За изборе се укупно пријавило 74 партије, независних кандидата, удружења грађана и коалиција. Од тога, 34 субјекта су била из албанске заједнице, 22 из српске, седам бошњачке, по два из ашкалијске и црногорске и по један из египћанске, горанске и ромске заједнице.

Међу пријављеним српским странкама није било оних које учествују у раду српског парламента.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер