четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Дијалогом до решавања отворених питања
Хроника

Горан Богдановић: Дијалогом до решавања отворених питања

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. новембар 2010.

БЕОГРАД –Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић и шеф Еулекса на Косову и Метохији Гзавије Бу де Марнак сложили су се да је неопходно да Београд и Приштина што пре започну дијалог, који је једини начин за решавање свих отворених питања.

Богдановић је, током састанка у Београду, истакао да је интерес Србије да мисија Еулекс буде што успешнија и помогне одржавању мира и стабилности на КиМ.

Он је нагласио да док се мисија ЕУ буде држала свог мандата и статусне неутралности, "имаће у Београду поузданог и предвидивог партнера", саопштило је Министарство за Косово и Метохију.

Богдановић је током отвореног и пријатељског разговора, констатовао да су у претходном периоду Еулекс и Кфор на северу покрајине јачали своје присуство.

Он је истакао "да Београд нема ништа против таквих активности, док се оне кординирају у договору са Србијом и крећу у оквирима статусне неутралности".

"У супротном, десиће се оно што се и догодило - уместо да акције Еулекса на северу народ схвати као борбу против криминала, на њих се гледа као на припрему 'окупације' или стављање мисије ЕУ на страну Приштине", упозорио је Богдановић.

Он је, у циљу избегавања такве ситуације и непотребних тензија, још једном поновио захтев за бољу координацију, истакваши спременост Београда да сарађује са легитимним међународним присусутвом у борби против свих видова криминала.

Богдановић је истакао да је криминал присутан не само на северу, већ на целој територији КиМ и да приче како је север покрајине "Дивљи запад" на коме влада анархија "представљају неку врсту компензације, јер суштински нико не сме да се позабави спрегом организованог криминла и косовских институција". Он је упозорио саговорника на опасност од унилатералних поступака, али и евенталних намера да се промени реално стање на терену, јер би то имало за последицу отежавање или онемогућавање дијалога.

Према његовим речима, покретање иницијатива за елиминисање присусутва УН на северу може само штетити конструктивној сарадњи и доброј комуникацији.

Министар Богдановић и шеф Еулекса сложили су се да се у сарадњи могу учинити одређени помаци на обострану корист, наводи се у саопштењу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер