среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Албанцима сада сметају УН
Хроника

Горан Богдановић: Албанцима сада сметају УН

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. јул 2010.

И поред најава, преговори Београда и Приштине још увек на дугом штапу. Министар Богдановић: Ситуација се може решити једино компромисом

Док представници власти Србије, као и већина међународних званичника на Космету, сматрају да би преговори о спорним питањима на КиМ могли да отпочну по доношењу саветодавног мишљења Међународног суда правде, представници привремених косовских институција оспоравају такву могућност. Али, ако би до разговора и дошло, они изјављују да неће пристати да у евентуалним преговорима између Београда и Приштине посредују УН. Разлог том противљењу, јесте неутралан став УН према статусу Косова, али и чињеница да велики број чланица УН није признао независност Косова.

За разлику од челника косовских институција, први човек Министарства за КиМ, министар Горан Богдановић, истиче да су преговори неопходни без икаквих условљавања и постављања баријера.

- Уколико се жели доћи до стабилизације стања на терену неопходни су конструктивни преговори о свим спорним питањима. Јер, сва решења до сада је наметала само албанска страна, а недопустиво је да једна страна добије све а друга изгуби све. Зато је неопходно што пре сести за преговарачки сто, што морају да схвате и Албанци, јер се тренутна ситуација на Космету може решити једино на компромисној основи, истиче министар Богдановић.

И државни секретар у Министарству за КиМ Оливер Ивановић очекује да ће после изрицања мишљења Међународног суда правде доћи до нових преговора о статусу Космета. Оцењујући да статус није решен, Ивановић је рекао да је на “делу транзициони статус који ће се решити када Срби и Албанци буду спремни да седну за преговарачки сто”.

Српски политички аналитичари на Космету истичу да ће Албанци сести за преговарачки сто само уколико на њих утичу “досадашњи саветодавци са запада”, пре свих шеф тзв. цивилне канцеларије Питер Фејт.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер