четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Годишњица злочина Хрватске војске над Србима у Паулин Двору
Хроника

Годишњица злочина Хрватске војске над Србима у Паулин Двору

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. децембар 2011.

Навршава се 20 година од злочина у селу Паулин Двор код Осијека, када су припадници Хрватске војске убили 18 српских цивила и једног цивила мађарске националности.

Поједине невладине организације (НВО) у Хрватској подсетиле су уочи 20 година од масакра који су припадници Хрватске војске починили над српским цивилима у селу Паулин Двор код Осијека, да је за тај злочин правоснажно осуђена само једна особа.

Припадници 130 бригаде Хрватске војске 11. децембра 1991. године, наводно из освете за погинулог саборца, убили су 18 цивила српске и једног мађарске националности старости од 45 до 81 године, истичу НВО.

Оне подсећају да је за злочин до сада правоснажно осуђена тек једна особа, против једне особе се води више пута понављани првостепени поступак, иако је током судског процеса утврђено да је у злочину учествовало више лица. У прикривању тог злочина, према писању медија, били су ангажовани врло високо рангирани људи из тадашње војне обавештајне службе и Криминалистичке службе Војне полиције.

Само је хрватски председник Иво Јосиповић, прошле године, одао пошту жртвама и извинио се за почињени злочин.

"Била је то, наизглед, једна од безумних акција пијаних војника, али злочин је годинама прикриван, а тела жртава откривена су стотинама километара даље од места злочина. Управо та чињеница говори да овај злочин није инцидент, није случајна реакција пијаних војника", наводи се у саопштењу "Документе", Грађанског одбора за људска права и Центра за за мир, ненасиље и људска права из Осијека.

Симболично, злочин је почињен дан након обележавања Међународног дана људских права - на 43. годишњицу потписивања Опште декларације о људским правима. Том декларацијом је први пут у историји човечанства признато право свих људи на живот, слободу и сигурност без икаквих разлика, истичу невладине организације.

О злочину у Паулин Двору у Хрватској јавност зна врло мало и о њему се нерадо говори и пише. До данас, двадесет година након злочина, остало је неистражено ко је све учествовао у убиству цивила, и ко је наредио да се тела жртава, уместо сахране на гробљу, сакрију у војном магацину "Луг" код Чепина.

Не зна се ко је, у покушају да прикрије трагове, минирао кућу у којој се злочин догодио. До данас је остало неистражено, или барем широј јавности непознато, ко је осмислио и организовао транспорт посмртних остатака возилима хрватске војске на локацију Ризвануша код Госпића у јануару 1997. године, где су сахрањени у пластичним бурадима, истичу невладине организације.

Оне напомињу да су жртве злочина у Паулин Двору већ више пута обезвређиване - онда кад су масакриране, када су се починиоци вратили да ножевима побију преживеле, као и пропуштањем јавног обзнањивања злочина и његовог судског процесуирања, заташкавањем почињеног, сакривањем и премештањем тела жртава, уништавањем места злочина и упорним прећуткивањем починилаца злочина.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер