петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Годфри: САД подржавају Србију у њеном стратешком циљу - да буде део ЕУ; Михајловић: За Србију је добро да јој је глава на Западу; Дачић: Очекујемо да САД уваже и српске интересе у преговорима са Приштином
Хроника

Годфри: САД подржавају Србију у њеном стратешком циљу - да буде део ЕУ; Михајловић: За Србију је добро да јој је глава на Западу; Дачић: Очекујемо да САД уваже и српске интересе у преговорима са Приштином

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јануар 2020.

 Србија је политички и економски лидер на Балкану и има кључну улогу у регионалној стабилности, оценио је амерички амбасадор у Србији Ентони Годфри, док је шеф дипломатије Србије Ивица Дачић констатовао да је протеклих година интензивиран политички дијалог званичника две земље на високом нивоу.

Годфри, Дачић, потпредседница Владе Србије Зорана Михајловић и потпредседник Скупштине Србије Владимир Маринковић присуствовали су другој годишњци од оснивања Конгреса српско-америчког пријатељства, на којем је усвојена и Декларација о стратешком партнерству Србије и САД.

Дачић је оценио да односи Србије и САД имају дугу традицију и богату историју, а карактерише их сложена динамика. Они трају у континуитету од 1881. године до данас и у том периоду прошли су кроз многе фазе, од којих нису баш све, као што то добро знате, биле позитивне и узајамно корисне, рекао је он.

Користим прилику да истакнем да постоји отворен позив Србије за посету највиших америчких званичника Србији, укључујући и посету председника САД Доналда Трампа, нагласио је Дачић.

Дачић је рекао и да је захвалан на напорима амбасадора Ричарда Гренела који су усмерени на покретање дијалога Београда и Приштине.

"Подршка и разумевање САД засигурно могу имати пресудну улогу у настојањима да превазиђемо проблеме и отворена питања са Приштином, што би даље могло да води изградњи поверења између српског и албанског народа у целини, а што је од непроцењивог значаја за читав регион западног Балкана", констатовао је Дачић.

Настојаћемо да у том процесу нашим америчким партнерима у што већој мери разјаснимо и приближимо наше позиције, уз очекивање да ће САД уважити и српске интересе, рекао је он и нагласио да су погрешна питања да ли је Србија окренута Истоку или Западу.

Потребно је да Исток и Запад буду окренути Србији, рекао је Дачић.

Годфри је рекао да САД желе да виде Србију као модерну, демократску, просперитетну земљу, која остварује свој стратешки циљ, чланство у Европској унији, поштује владавину права и сва људска и мањинска права.

Не такмичимо се за свој утицај овде, већ нам је заједнички циљ да Србија и цео регион буду део ЕУ, нагласио је Годфри.

Према његовим речима, компаније из САД су уложиле четири милијарде у Србију и запошљавају око 20.000 радника, док је скоро милијарду евра дато у различите програме економског оснаживања, јачања правосудног система и добру управу.

Годфри је поновио да САД подржавају Србију у њеном стратешком циљу, али и цео регион у намери да постане део ЕУ, јер би у супротном њихов кључни партнер био слабији. Он је подосетио и на конструктуивну улогу Гренела да се покрену ствари у региону.

Михајловић је рекла да сви сматрају да је срце Србије на Истоку, али за Србију је добро да јој је глава на Западу. Србији је место на Западу, у Европи, уз партнерство са САД, али и чување својих партнерских веза на Истоку, рекла је Михајловић.

Такву политику води председник Александар Вучић, а спроводи Ивица Дачић, констатовала је она.

Оснивач Конгреса српско-америчког пријатељства Владимир Маринковић рекао је да верује да Декларација може бити усвојена у Скупштини Србије, али да он сматра да ова година може бити прилика да се односи интензивирају. Маринковић је оценио и да Србија може бити најпоузданији партнер САД на Балкану и подржао намере Конгреса српско-меричког пријатељства за јачање партнерства две земље.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер