субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Global Financial Integrity": У Србији од 2004. до 2013. године опљачкано и изнесено 40,83 милијарди долара
Хроника

"Global Financial Integrity": У Србији од 2004. до 2013. године опљачкано и изнесено 40,83 милијарди долара

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. децембар 2015.

Србија је од од 2004. до 2013. године опљачана за чак 40,83 милијарди долара јер је толико илегално стеченог новца изнето из земље.

То је показао извештај америчке организације Global Financial Integrity "Нелегални финансијски одливи из земаља у развоју”.

Најновији извештај ГФИ даје прецизније податке о нелегалним токовима новца, а добијени су напредном анализом биланса плаћања и података о међународној трговини, које објављује Међународни монетарни фонд.

Анализом свих тих параметара ГФИ је утврдио да је из Србије годишње просечно, за ових десет година изношено по 4,08 милијарди долара "прљавог” новца, који је стечен разним криминалним активностима као што су утаје пореза, корупција у привреди, али и трговина дрогом, проституција и друге противзаконите активности.

По извештају ГФИ-ја, у илегалном изношењу пара Србија је на незахвалном 35. месту од укупно 149 земаља обухваћених анализом, то јест пласирали смо се у доњем делу светске листе јер је најбоља ситуација у држави која је 149.

Највеће „чишћење” Србије, по извештају ГФИ, догодило се 2004. године, када је на илегалан начин из земље изнето 9,8 милијарди долара прљавих пара.

Годину касније олакшани смо за 6,4 милијарди долара, да би се потом пљачка спустила на 3,9 милијарди зелених новчаница. У последњем периоду, тачније 2012. године, изнето је 2,5 милијарде долара, а 2013. око 2,9 милијарде, стоји у извештају ГФИ.

Новац је, нарвно, изношен такозваним прањем пара. Један од најједноставнијих начина прања новца је издавање фиктивних рачуна.

На пример, нека страна компанија домаћој фирми испоставља рачун за измишљене услуге. Потом та домаћа фирма уплати измишљени дуг за измишљену услугу дознаком у иностранство.

Испостављени рачун међународна фирма онда евидентира као трошак у пословним књигама домаће правне особе. Међународни и српски играч обично имају истог власника, или су власници повезане особе.

Епилог свега је то да су паре завршиле „на сигурном”, негде у неком сефу у иностранству.

(Дневник-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер