петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Глобал фајненшел интегрити": Из Србије се због корупције, криминала и утаје пореза, од 2004. до 2013. године одлило 40,8 милијарди долара
Хроника

"Глобал фајненшел интегрити": Из Србије се због корупције, криминала и утаје пореза, од 2004. до 2013. године одлило 40,8 милијарди долара

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. мај 2016.

 ВАШИНГТОН - Из Србије се илегалним каналима, због корупције, криминала и утаје пореза, од 2004 - 2013. године одлило 40,8 милијарди долара незаконито стеченог новца, показао је извештај америчке организације "Глобал фајненшел интегрити" из децембра прошле године.

Извештај наводи и да се из земаља у развоју и тржишта у настајању укупно на такав начин одлило 7,8 хиљада милијарди долара.

Према извештају ГФИ под називом "Незаконити финансијски токови из земаља у развоју: 2004-2013", из Србије се у просеку, годишње нелегално износило 4,08 милијарди долара, што је десетина укупне привредне активности земље, односно око 10,5 одсто БДП-а.

Србија је, по овом истраживању, на 35. месту од укупно 149 земаља обухваћених анализом о илегалном изношењу новца, као последице криминала, корупције и утаје пореза.

На основу табеларног приказа по годинама, из Србије је највише новца изнето незаконитим каналима 2004. године - 9,8 милијарди долара, а у 2013. се та цифра "свела" на 2,9 милијарди.

Сваке године се из земаља у развоју и тржишта у успону илегалним каналима одлије око 1.000 милијарди долара због криминала, корупције и утаје пореза, што је више од износа које те земље приме кроз директна страна улагања и страну помоћ заједно.

Према извештају, од земаља у региону најгоре је пласирана Мађарска, која се налази на 25. месту, а из те земље је за десет година илегално изнето 57 милијарди долара. Румунија је на 39. позицији са сумом од 35 милијарди долара, следи Хрватска на 40. месту, која је у посматраном периоду олакшана за 34,5 милијарди.

Бугарска је 47. на овој ранг листи са изгубљених 25 милијарди долара, Македонија је 88. са пет милијарди, а Црна Гора је 108. од 149 држава, са илегално изнетих 2,5 милијарди долара.

Највише новца је од 2004. до 2013. године илегално изнето из Кине, и то 1.390 милијарди долара. Следи Русија са 1.040 милијарди долара, а на трећем месту је Мексико са изнетих 528 милијарди.

Одлив новца нелегалним каналима из земаља у развоју, како се наводи у студији, расте по просечној стопи од 6,5 одсто годишње што је готово двоструко брже од раста светске привреде.

Са аспекта процентуалног удела у бруто друштвеном производу (БДП), Суб-сахарска Африка је претрпела највећи губитак у погледу одлива нелегално стеченог капитала, који у просеку износи 6,1 одсто БДП-а годишње.

Глобално, незаконити финансијски одливи чини 4,0 процента светског БДП-а годишње. Новац је се најчешће одлива путем издавања фиктивних рачуна.

Покрет Двери саопштио је данас да је по резултатима истраживања њиховог економског тима из Србије нелегалним каналима у периоду од 2002. - 2013. године изнето 53,708 милијарди долара или близу 4,476 милијарди долара годишње.

Народна банка Србије и Министарство финансија располажу свим овим подацима и имају инструменте како би контролисали и спречили нелегално изношење новца из земље, указују Двери и истичу да очекују реаговање.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер