Хроника

Гљаук Коњуфца на састанку са Ескобаром у Вашингтону: Поновио сам наш став да не може да се формира ниједан механизам, ни удружење које нарушава суверенитет, независност, територијални интегритет и уставни поредак Косова

Штампа
среда, 29. март 2023.

 „Поновили смо став Косова, али и гаранцију Стејт департмента – да не може да се формира ниједно удружење или било који други механизам који нарушава суверенитет, независност, територијални интегритет и уставни поредак“, поручио је из Вашингтона председник косовске скупштине након састанка са специјалним изаслаником САД-а за Западни Балкан.

Противљење формирању оваквог тела стиже у јеку инсистирања међународне заједнице на хитном спровођењу члана 7 споразума постигнутог у Охриду којим се тражи „самоуправа“ за Србе, односно формирања ЗСО.

Гљаук Коњуфца борави у званичној посети САД-у, где ће ове недеље да учествује на Самиту демократије, преноси КоССев.

Успут планира више сусрета, а један од њих реализовао је данас.

Он се састао са специјалним изаслаником САД-а за Западни Балкан, Габријелом Ескобаром, у пратњи косовског амбасадора Иљира Дуголија и шефа кабинета Ијира Керћељија.

На садржајном састанку, како га је назвао Коњуфца, разговарали су о актуелним политичким дешавањима на Косову и у региону, процесу дијалога и Охридском споразуму, као и о „наредним корацима за пуну нормализацију односа Косова и Србије“.

Коњуфца је у објави на Фејсбуку поновио став Приштине – да не може да се формира ниједан механизам, ни удружење које нарушава „суверенитет, независност, територијални интегритет и уставни поредак Косова“.

Разговарали су и о унапређењу билатералних односа Косова и САД-а, као и наставку „заједничке агенде“ – чланству Косова у евроатлантским и међународним институцијама.

Габријел Ескобар се до сада није оглашавао о састанку са Коњуфцом на друштвеним мрежама.

Подсетимо, косовски премијер Аљбин Курти и председник Србије Александар Вучић 18. марта, постигли су споразум о примени договореног првог дела Споразума за пут нормализације односа Косова и Србије.

Европска унија је исте вечери објавила овај, односно други део споразума, након што је 27. фебруара објавила политички – са 11 чланова који ће се спроводити управо према Имплементационом анексу, чији је делић сада усаглашен. Он ће се, штавише, формулисати у наредним месецима за сваки члан појединачно.

Косово се, између осталог, обавезало да одмах започне примену члана 7 који се односи на самоуправљање за Србе, а примена споразума се као обавеза појединачно уноси и у преговарачка поглавља за приступ ЕУ и Србије и Косова.

Косовски премијер и председник Србије шаљу супростављене поруке око јединог члана споразума који се конкретно тиче српске заједнице на Косову и онога што он представља.

За српску је то коначно формирање Заједнице српских општина са широким овлашћењима, а за косовску је то могућност преко тзв. Ахтисаријевог плана.

Међународни званичници такође јасно позивају Приштину да започне са применом преузете обавезе из споразума који се односе на права српске заједнице, првенство САД.

Амерички званичници, нарочито у последњих пар месеци, потежу напоре да се формира ЗСО уз тврдњу да је реч о обавези која је преузета у склопу Бриселског дијалога још пре 10 година.

Управо то је и сам Ескобар у више наврата тражио од Приштине.

Са друге стране, када су њене надлежности у питању, он је, слично Приштини, наглашавао да ЗСО мора да буде у складу са косовским уставом и законима, те да не сме да подрива „независност и суверенитет“

(КоССев-Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]