четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Главна научница СЗО: Не треба паничити због појаве омикрона, прерано је доносити закључке о новом соју
Хроника

Главна научница СЗО: Не треба паничити због појаве омикрона, прерано је доносити закључке о новом соју

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. децембар 2021.

Главна научница Светске здравствене организације (СЗО) Соумиа Сваминатан позвала је у људе да не паниче због појаве омикрона и навела да је прерано доносити закључке о новом соју.

У интервјуу за Реутерс Неxт, Соумја Сваминатан је рекла да је немогуће предвидети да ли ће омикрон постати доминатан сој коронавируса.

„Треба да будемо у приправности и да будемо опрезни, али не да паничимо јер смо у другачијој ситуацији него пре годину дана“, рекла је.

„Делта чини 99 одсто зараза у свету. Ова варијанта морала би да буде заразнија како би надмашила делту и постала доминантна у свету. То је могуће, али није могуће предвидети“, истакла је Сваминатан.

„Морамо да причекамо, надамо се да је блажа, али прерано је да доносимо закључке о соју као целини“, додала је.

Она је најавила је да ће СЗО идуће недеље сазвати глобалну групу стручњака како би се одредили приоритети за истраживање омикрона.

Упитана о потенцијалној потреби за вакцинацијом бустер дозом против коронавируса једном годишње, навела је да се СЗО припрема за све сценарије.

Портпарол СЗО Кристијан Линдмејер рекао је раније на брифингу УН-а у Женеви да би произвођачи требало да припреме на могуће модификацијее својих производа.

Угур Сахин, извршни директор немачке компаније Бајонтек која са Фајзером производи вакцину против коронавируса, рекао је на конференцији Реутерс Неxт да би компаније требало да буду у могућности да релативно брзо прилагоде своје вакцине новом соју.

Сахин је навео и да би тренутне вакцине требало да наставе да пружају заштиту од тешких болести, упркос мутацијама.

Такеши Касаи, шеф СЗО за западни Пацифик, рекао је на брифингу за медије да су вакцине решење и да се граничним контролама једино може купити време.

„Људи не би требало да се ослањају само на мере на границама. Најважнија је припрема за ове сојеве који су потенцијално високо преносиви. Тренутно доступне информације указују на то да не би требало да мењамо наш приступ“.

Касаи је позвао земље да потпуно вакцинишу рањивегрупе и да се придржавају превентивних мера.

Скоро 264 милиона људи заразило се коронавирусом, а умрло је 5,48 милиона људи од појаве тог вируса у Кини крајем 2019. године, према подацима Реутерса.

Стопе вакцинација разликују се од земље до земље, али уверљиво су најмање у сиромашним земљама.

Бројни научници наводе да се ширење вируса може зауставити ако се сиромашним земљама обезбеди приступ вакцинама, уместо да се дају бустер дозе људима у богатим земљама.

(Хина, Ројтерс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер