четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Глас Српске": Неефикасна истрага о жртвама акције „Олуја“ у Сарајеву одвела случај до Стразбура
Хроника

"Глас Српске": Неефикасна истрага о жртвама акције „Олуја“ у Сарајеву одвела случај до Стразбура

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. август 2019.

Европском суду за људска права у Стразбуру биће достављено на десетине поднесака породица жртава и рањених у нападу хрватске авијације на избегличке колоне током акције “Олуја”, потврдио је “Гласу Српске” директор Документационо-информативног центра “Веритас” Саво Штрбац.

Центар је прие извесног времена са адвокатским канцеларијама покренуо питање процесуирања одговорних за злочине над Србима на петровачкој цести, у Сводни код Новог Града, цести Глина-Двор и Сувој Међи, а неколико тужби, у којима породице страдалих и они који су рањени током акције траже накнаду штете, већ је отпремљено Европском суду.

Да је суд у Стразбуру једина нада породицама жртава, Штрбац је нагласио и у среду на обележавању 24 године од бомбардовања избегличке колоне која се повлачила из Републике Српске Крајине на петровачкој цести.

"'Веритас' ће у овом процесу користити могућност коју предвиђа Европска конвенција за људска права, а то је да се у случају неефикасне истраге у земљи где су почињени злочини може директно обратити тужбом суду за људска права у Стразбуру. Поражавајућа чињеница да су прошле 24 године, а да још нико није процесуиран за ове злочине, иако се истрага годинама води у Тужилаштву БиХ", казао је Штрбац "Гласу Српске".

Јасно је да Хрватска не жели да открије ко су пилоти "МиГ-ова"

Он је нагласио да су пре неколико година код њих долазили истражиоци из Тужилаштва БиХ, узимали податке, али да до данас ништа нема, осим да сваке године пред годишњицу "Олује" кажу да је истрага још у току.

Могли су у Сарајеву да подигну оптужницу. Ако не знају имена пилота 'МиГ-ова', могли су по командној одговорности

Јасно је, додаје, да Хрватска не жели да ода ко су пилоти "МиГ-ова".

"И без тога се може ићи на командну одговорност, а јасно је и да пилоти нису могли да школовање заврше током рата, из чега произлази да су то пилоти ЈНА којих није било више од десет. Ништа више није спорно, ни одакле су авиони полетели. Све је истражено и све се зна. Само нема оптужнице", каже Штрбац.

"Сазнали смо да се чека одговор из Загреба да им потврде ко је пилотирао авионом који су гранатирали избегличке колоне на приједорској и петровачкој цести. Нису им одговорили, а по свим приликама и неће. Могли су у Сарајеву да подигну оптужницу. Ако не знају имена пилота 'МиГ-ова', могли су по командној одговорности", рекао је Штрбац.

Све породице погинулих и рањених прихватиле сарадњу

Све породице погинулих и рањених прихватиле сарадњу да би, како каже, у Стразбуру потражили правду.

Неке ствари су већ отишле према суду, неке су у припреми, јер радимо на овоме годину и по дана

"Њихов задатак је да докажу сродство са погинулима, рањени да доставе медицинску документацију. Неке ствари су већ отишле према суду, неке су у припреми, јер радимо на овоме годину и по дана. Све знамо, али потребни су званични одговори из правосудних органа из БиХ и Хрватске шта су све предузели, али после оволико година и са свим што је познато, сматрамо да је истрага неефикасна пред домаћим судовима и то нам пружа опцију да породице докажу уз стручну помоћ", закључио је Штрбац.

На петровачкој цести, између Босанског Петровца и Кључа, авион хрватског ратног ваздухопловства “МиГ 21” је 7. августа 1995. године бомбардовао избегличку колону Срба. Тада је погинуло десет цивила, међу којима и четворо деце и 21-годишњакиња а око 50 људи је рањено.

Саво Штрбац рекао је раније да се и даље тражи неколико стотина жртава акције “Олуја”. Према подацима “Веритаса”, страдало је 1.861 лице, али тај списак још није коначан. Он је навео да је акција “Олуја” карактеристична и по томе што је страдало више од 65 одсто цивилних жртава, док је у просеку у протеклом рату то било 30 одсто.

(Глас Српске)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер