четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Војна операција Израела неће решити фундаменталне проблеме сектора Газе
Хроника

Глас Русије: Војна операција Израела неће решити фундаменталне проблеме сектора Газе

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. јул 2014.

Ескалација насиља у сектору Газа нагло смањује шансе за мировно разрешење кризе. Стране демонстрирају спремност за велики рат. Војна кампања која се у прво време сводила на размену удара са дистанце, прешла је у фазу копнених борби. Одмах после тог момента нагло је скочио број жртава. Ради се о десетинама Израелаца (такве губитке јеврејска држава није сносила од доба Другог либанског рата 2006. године) и стотинама Палестинаца.

Посебан драматизам је у томе што је међу погинулима око 200 жена и деце, која не могу никако да буду палестински екстремисти. О томе шта се сада дешава у Сектору Газа за Глас Русије говорио је очевидац догађаја, палестински политиколог Атеф Абу Сејф.

Већ током две недеље на територији Газе трају убиства, ваздушни напади, разарања. У оптицају су сви могући видови оружја израелске и америчке производње – ракете, тенкови, авиони. Убијено је преко 500 људи, преко 300 је озбиљно рањено. Што се тиче разарања, око 700 домова очигледно не подлеже обнови, а још 2000 захтева озбиљан ремонт.

Тачан број пострадалих у току операције у старом кварталу Аш-Шуџаија на истоку Газе, не зна се. Тамо међу убијенима има и лекара који су пружали помоћ пострадалима.

Газа се налази на ивици хуманитарне катастрофе. Ми одлично разумемо да циљ овог рата истребљење палестинског народа. Предузима се све како би се Палестинци силом приморали да напусте домове. Израел уништава људе, куће, пољопривредне поседе. У Гази су велики проблеми са струјом. Ње има у кућама само три сада дневно. Број избеглица је достигао 60 хиљада. Од 200 хиљада становника рејона аш-Шуџаија, 40 хиљада је напустило своје куће спасавајући се бекством. Болнице су у жалосном стању, нема лекова, опреме како би се људима пружила помоћ. Болнице и школе су претворене у пунктове за смештај избеглица.

Размере губитака и невоља становништва сектора Газа захтевају хитне акције међународне заједнице, сматра Москва. Нови опасан талас насиља очигледно је показао неопходност прекида ватре, подвлачи МИП Русије. Ипак стране у сукобу су расположене врло одлучно.

Израелски војници намеравају да прошире бојеву операцију у сектору газа док не постигну решење свих задатака који су им постављени. Тел-Авив признаје да операција тече сложено и да није лишена компликованих ситуација. Ипак, по свему судећи, Израелци су спремни на губитке, укључујући репутационе. А покрет Хамас одбија да се врати статусу кво од пре рата – примирју без гаранција укидања пограничне блокаде и ослобађања сарадника које су раније заробили Израелци на Западној обали Јордана.

Сва сложеност се састоји у томе што војним средствима проблем Хамаса не може да се реши. Како би се уништила сва инфраструктура терориста, потребна је дуготрајна окупација која повлачи за собом велике губитке. Могу се ликвидирати најактивнији терористи, али већина чланова Хамаса не разликује се од цивила. Зато тотални рат против ове организације ће бити једнак геноциду читавог палестинског народа.

Сергеј Дуз

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер