четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Владимир Путин на челу комитета за обележавање 150. годишњице рођења Петра Столипина
Хроника

Глас Русије: Владимир Путин на челу комитета за обележавање 150. годишњице рођења Петра Столипина

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. септембар 2011.

Пре 100 година, 18. септембра 1911. године, преминуо је велики руски државник Петар Столипин. Он није успео да заврши реформе које је планирао. Међутим, његово искуство и идеје за модернизацију земље и данас су тражени у Русији.

Као шеф владе Руске империје Столипин је 1906. године преузео огромну одговорност за преокрет у стратешком курсу земље. Програм реформи је он бранио у политичкој борби и против десничарско-конзервативних, и против левичарско-радикалних снага. Терористичке организације су почеле прави лов на премијера. Десети атентат, који је извршио терориста Богров у Кијевској опери 14. септембра 1911. године, постао је кобан. За четири дана мука од рана, нанетих мецима, нико није чуо од њега ни стењање, ни жалбе. Преминуо је 18. септембра, није доживео ни 50 година. Његов је живот прави узор, - каже политиколог Борис Черников.

- Петар Аркадјевич Столипин је био управо такав политичар, који је фалио Русији. Лепе речи и идеје су увек биле актуелне за Русију. Међутим, испољавање политичке воље и њена одбрана није својствена многим људима. Столипин је био прави руски интелектуалац и грађанин. Он је био прави руски патриота.

Централни део програма модернизације Русије на почетку 20. века је била аграрна реформа. Циљ читавог програма је, према речима самог Столипина, било формирање правне државе и грађанског друштва, - истиче извршни директор Фонда за проучавање баштине Петра Столипина Константин Могилевски.

- Сељаку се пружала могућност да издвоји своју парцелу земље из заједничке у личну својину и према жели да се пресели на слободне земље у Сибир. Држава је нудила сељаку кредит преко Аграрне банке. Аграрна реформа заједно са другим Столипиновим реформама уродила је плодом. Русија је током спровођења реформи извршила велики економски скок, изашла на прво место у свету по темпу економског раста.

Руска производња житарица је од 1909. до 1913. године превазилазила за једну трећину укупну производњу Аргентине, Канаде и Америке. Важан елемент аграрне реформе је била политика пресељавања. У Сибир и на Далеки Исток се преселило око 3 милиона људи. Све Столипинове реформе – аграрна, месне самоуправе, судска и социјална – биле су усмерене на стварање услова за реализацију могућности личности.

Данас је на гробу великог реформатора у Кијево-Печерској лаври одржан парастос којем су присуствовали учесници Међунарордне научне конференције под називом „Реформе Столипина и садашњост“. Циљ тог форума је анализа историјског искуства системске Столипинове модернизације са савременог гледишта.

Према наредби руског председника Дмитрија Медведева, формиран је комитет за припрему прославе 150. годишњице рођења Столипина која ће се одржати 2012. године. На челу комитета је премијер Владимир Путин.

Једна од улица главног града и Државни универзитет управљања, као и бојеви брод Ратне морнарице Руске Федерације ће добити ове године име Петра Столипина. У земљи се прикупљају прилози за подизање споменика великом реформатору.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер