четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Већи део актива Бритиш петролеума прелазе у руске руке
Хроника

Глас Русије: Већи део актива Бритиш петролеума прелазе у руске руке

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. октобар 2010.

Већи део актива које је приморан да продаје нафтни и гасни концерн Бритиш Петролеум прећи ће у руске руке. Руски предузимачи веома су заинтересовани за проширивање свог страног портфеља акција. Са своје стране БП је сада просто неопходно јачање односа са Русијом.

Трећина предузећа и 40% акционара БП налази се у САД. Али после хаварије у Мексичком заливу однос Американаца према компанији је постао, благо говорећи, недругарски. Честе ситничаве провере од стране контролних органа, митинзи еколога и судске тужбе још дуго година неће дати концерну да мирно ради у САД.

Док је у Русији, другој земљи по значају за делатност БП, ситуација много боља. Када после експлозије нафтне платформе поред обала САД на БП нису бацали камење само они које је то мрзело, Русија се суздржала од оштрих иступања. То није могло да не примети руководство концерна. Сада, када БП мора да продаје своју имовину, како би вратио дугове, списак актива истакнут за лицитацију у првом реду је показан руским компанијама.

Предлог је врло заинтересовао руски бизнис. И не ради се само о томе што се вредност актива БП неколико пута смањила. Компанија има мноштво привлачних објеката по читавом свету, и купити их значи проширити свој међународни утицај, сматра председник Савеза нафтних и гасних индустријалаца Русије Генадиј Шмаљ.

„БП је једна од водећих светских компанија које улазе међу пет најкрупнијих. Зато ће интересовање за њене активе несумњиво постојати не само код руских компанија, већ и код свих осталих. Коме ће бити повољно да се они продају, то је већ питање тржишта. И не ради се о томе да ли је БП склон руском бизнису или није, већ о томе да све компаније раде тамо где може да буде одговарајућа корист. А за руски бизнис БП одавно испољава интересовање. Није случајно створена компанија ТНК-БП.

Између осталог, главни претендент на активе БП је управо мешовито руско-британско предузеће ТНК-БП. Преговори о куповини гасних налазишта у Вијетнаму и Венецуели који припадају Бритиш петролеуму компанији ТНК-БП већ улазе у завршну фазу. По неким подацима, вредност посла ће износити милијарду и по долара. Можда би Кина, која такође испољава интересовање за ове активе дала више. Али ТНК-БП има далекосежне планове у погледу Вијетнама. Компанија већ баца око на налазишта поред оних која за сада припадају БП-у. Ако посао успе, ТНК-БП ће бити највећи страни произвођач гаса на југу Вијетнама. То обећава добар профит, од којег 50% иде БП.“, закључује у разговору за Глас Русије председник Савеза нафтних и гасних индустријалаца Русије Генадиј Шмаљ

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер