Хроника

Глас Русије: Седница Генералне скупштине УН и палестинско питање

Штампа
четвртак, 22. септембар 2011.

На седници Генералне скупштине Уједињених нација (ГС УН), која почиње свој рад, у оквиру дискусије је иступање лидера Палестине Махмуда Абаса. Он намерава да се обрати међународној заједници с молбом да призна независност своје земље. Сама  та молба изазвала је праву политичку и дипломатску буру у кулоарима Скупштине.

Проблем стварања независне државе Палестина постоји већ око 60 година. Још на почетку свог постојања УН су 1947. године усвојиле одлуку која је предвиђала  стварање две државе – арапске и јеврејске на бившој подмандатној територији Палестине. Логика догађаја је водила ратовима 1947.-1949., 1967. и 1973. године. У сваком од тих ратова је побеђивао Израел. Најосетнији за арапски свет је био рат из 1967. године када је Израел окупирао знатан део територија, на којима се претпостављало створити арапску државу Палестина. Међународна заједница је  у већини осудила окупацију арапских територија и више пута потврђивала право Палестинаца на своју отаџбину.

Крајем 1980-их година се чинило да постоји излаз. Међутим, ни Израел, ни Палестина нису нашли заједнички језик. Захтев Палестинаца о признању граница од пре 1967. године не наилази на разумевање у Израелу. Осим тога, Израелци активно граде насеља на тим територијама. Последњих година је управо тај проблем постао камен спотицања у односима два народа.

Међународна заједница стално предузима покушаје да стимулише дијалог. Ради тога је био створен квартет блискоисточних посредника у саставу Русије, САД, ЕУ и УН. Међутим, ни у самом квартету не влада јединство ставова.

У тој ситуацији Палестинци су се одлучили да се обрате УН-у да их признају пуноправном чланицом те организације, што аутоматски значи признање њихове независности. Русија намерава да подржи Палестинце.  Како је рекао шеф МИП Русије Сергеј Лавров, обративши се УН-у, Палестинци желе да још једном истакну акутност задатка што скоријег преговорног регулисања свог проблема на међународно-правној основи. Међутим, како је истакао министар, долазак у УН није алтернатива преговорима.

Сергеј Лавров ће говорити данас о томе с шефом Палестинске аутономије Махмудом Абасом у оквиру седнице ГС УН.

Међутим, ако Русија не види ништа страшно у гласању у УН, САД чине све да би га блокирале. Ако се питање буде разматрало у СБ УН, они ће ставити вето. Међутим, постоји алтернатива која траје годину дана. Под условом да ће преговорни процес бити обновљен и одређен датум проглашења Палестине, онда ће питање бити стављено на дневни ред, али одложено. Иначе то одговара и Палестинцима - Махмуд Абас ће имати веће могућности за маневрисање.

Нико не очекује чудо од гласања у УН. Проблеми ће остати. Међутим, преговори и жеља за разумевањем су једини излаз из тешке ситуације у блискоисточном регулисању.

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]