Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Sednica Generalne skupštine UN i palestinsko pitanje
Hronika

Glas Rusije: Sednica Generalne skupštine UN i palestinsko pitanje

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 22. septembar 2011.

Na sednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (GS UN), koja počinje svoj rad, u okviru diskusije je istupanje lidera Palestine Mahmuda Abasa. On namerava da se obrati međunarodnoj zajednici s molbom da prizna nezavisnost svoje zemlje. Sama  ta molba izazvala je pravu političku i diplomatsku buru u kuloarima Skupštine.

Problem stvaranja nezavisne države Palestina postoji već oko 60 godina. Još na početku svog postojanja UN su 1947. godine usvojile odluku koja je predviđala  stvaranje dve države – arapske i jevrejske na bivšoj podmandatnoj teritoriji Palestine. Logika događaja je vodila ratovima 1947.-1949., 1967. i 1973. godine. U svakom od tih ratova je pobeđivao Izrael. Najosetniji za arapski svet je bio rat iz 1967. godine kada je Izrael okupirao znatan deo teritorija, na kojima se pretpostavljalo stvoriti arapsku državu Palestina. Međunarodna zajednica je  u većini osudila okupaciju arapskih teritorija i više puta potvrđivala pravo Palestinaca na svoju otadžbinu.

Krajem 1980-ih godina se činilo da postoji izlaz. Međutim, ni Izrael, ni Palestina nisu našli zajednički jezik. Zahtev Palestinaca o priznanju granica od pre 1967. godine ne nailazi na razumevanje u Izraelu. Osim toga, Izraelci aktivno grade naselja na tim teritorijama. Poslednjih godina je upravo taj problem postao kamen spoticanja u odnosima dva naroda.

Međunarodna zajednica stalno preduzima pokušaje da stimuliše dijalog. Radi toga je bio stvoren kvartet bliskoistočnih posrednika u sastavu Rusije, SAD, EU i UN. Međutim, ni u samom kvartetu ne vlada jedinstvo stavova.

U toj situaciji Palestinci su se odlučili da se obrate UN-u da ih priznaju punopravnom članicom te organizacije, što automatski znači priznanje njihove nezavisnosti. Rusija namerava da podrži Palestince.  Kako je rekao šef MIP Rusije Sergej Lavrov, obrativši se UN-u, Palestinci žele da još jednom istaknu akutnost zadatka što skorijeg pregovornog regulisanja svog problema na međunarodno-pravnoj osnovi. Međutim, kako je istakao ministar, dolazak u UN nije alternativa pregovorima.

Sergej Lavrov će govoriti danas o tome s šefom Palestinske autonomije Mahmudom Abasom u okviru sednice GS UN.

Međutim, ako Rusija ne vidi ništa strašno u glasanju u UN, SAD čine sve da bi ga blokirale. Ako se pitanje bude razmatralo u SB UN, oni će staviti veto. Međutim, postoji alternativa koja traje godinu dana. Pod uslovom da će pregovorni proces biti obnovljen i određen datum proglašenja Palestine, onda će pitanje biti stavljeno na dnevni red, ali odloženo. Inače to odgovara i Palestincima - Mahmud Abas će imati veće mogućnosti za manevrisanje.

Niko ne očekuje čudo od glasanja u UN. Problemi će ostati. Međutim, pregovori i želja za razumevanjem su jedini izlaz iz teške situacije u bliskoistočnom regulisanju.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner