Početna strana > Hronika > Glas Rusije: SAD na pragu bankrotstva
Hronika

Glas Rusije: SAD na pragu bankrotstva

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 10. jul 2011.

Voren Bafet smislio je kako da se SAD spasu od bankrotstva. Njegove kompanije su spremne da plate sve poreze unapred, kako bi u budžet hitno stigla novčana sredstva. Magnat je pozvao velike korporacije zemlje da slede njegov primer i da se žrtvuju u dobrotvorne svrhe.

Tehničko bankrotstvo može da bude objavljeno u SAD sredinom avgusta. To će se desiti ako vlada ne uspe da plati kamate i dividende po obligacijama i hartijama od vrednosti. Kako se to ne bi desilo, treba podići granicu spoljnog duga. Sa takvom inicijativom istupila je administracija Obame, ali republikanci su blokirali predlog prilikom glasanja u kongresu. Kažu da će propustiti nacrt zakona samo ako demokrate pristanu da prihvate njihove predloge na smanjenju troškova budžeta. Ponovno glasanje je drugog avgusta. Ako do tada partije ne mogu da se dogovore i zatim složno glasaju za uvećanje spoljnog duga, zemlju očekuje bankrotstvo. Ova tema se poslednjih godina razmatrala više puta. I svaki put se pitanje lako rešavalo podizanjem granice duga koji već iznosi 15 triliona dolara. Ali sada, uoči predsedničkih izbora, svako ekonomsko pitanje postaje predmet političkog cenkanja i ne može da se rešava tako lako, smatra rukovodilac kompanije za ekspertske konsultacije Neokon Mihail Hazin.

- Demokrate i republikanci imaju različite poglede na troškove. Demokrate smatraju da ih treba uvećati kako bi se stimulisala ekonomija. Republikanci naprotiv da treba smanjivati oporezivanje i umanjivati troškove. Sada je sve preneto na političko polje. Iz ove političke diskusije nema izlaza. Demokrate postupaju racionalno: većim troškovima oni kompenziraju smanjenje ukupne potražnje, a to je vrlo važno. Ako se potražnja bude smanjivala, padaće i američka privreda. A republikanci ne mogu da odustanu od svog stava neslaganja sa demokratama – faktički to će značiti da su oni izgubili politički duel.

U tom kontekstu Bafetovi predlozi o prevremenoj uplati poreza treba da se razmatraju ne kao realni izlaz iz situacije već kao signal da je ona u ćorsokaku, dodao je Mihail Hazin.

- Bafetovi predlozi se ne odnose ni na šta. On je jednostavno predložio da se isplate porezi unapred, od toga će se pojaviti neki novac, ali zatim ga neće biti, pošto porezi neće biti plaćeni kasnije.

Republikanci, smatra niz eksperata, odabrali su pogrešnu liniju ponašanja. Oni izjavljuju da tehničko i kratkotrajno bankrotstvo neće naneti štetu ekonomiji. Ono je neophodno da se ublaži gordost demokrata i da se oni primoraju na razmatranje budžetske politike. Ali njihova dejstva i to što oni svesno prete bankrotstvom teško da će pozitivno uticati kako na ekonomiju, tako i na perspektivu stranaka na predsedničkim izborima.

Svi problemi u ekonomiji SAD mogu da postanu uzrok krize na svetskim tržištima. Eksperti predviđaju da čak kratkotrajno bankrotstvo može da se pretvori u katastrofu, mnogo veću neko što je bankrot Lehman Brothers-a i finansijska kriza iz 2008. godine.

(Glas Rusije)