петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: САД на прагу банкротства
Хроника

Глас Русије: САД на прагу банкротства

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. јул 2011.

Ворен Бафет смислио је како да се САД спасу од банкротства. Његове компаније су спремне да плате све порезе унапред, како би у буџет хитно стигла новчана средства. Магнат је позвао велике корпорације земље да следе његов пример и да се жртвују у добротворне сврхе.

Техничко банкротство може да буде објављено у САД средином августа. То ће се десити ако влада не успе да плати камате и дивиденде по облигацијама и хартијама од вредности. Како се то не би десило, треба подићи границу спољног дуга. Са таквом иницијативом иступила је администрација Обаме, али републиканци су блокирали предлог приликом гласања у конгресу. Кажу да ће пропустити нацрт закона само ако демократе пристану да прихвате њихове предлоге на смањењу трошкова буџета. Поновно гласање је другог августа. Ако до тада партије не могу да се договоре и затим сложно гласају за увећање спољног дуга, земљу очекује банкротство. Ова тема се последњих година разматрала више пута. И сваки пут се питање лако решавало подизањем границе дуга који већ износи 15 трилиона долара. Али сада, уочи председничких избора, свако економско питање постаје предмет политичког ценкања и не може да се решава тако лако, сматра руководилац компаније за експертске консултације Неокон Михаил Хазин.

- Демократе и републиканци имају различите погледе на трошкове. Демократе сматрају да их треба увећати како би се стимулисала економија. Републиканци напротив да треба смањивати опорезивање и умањивати трошкове. Сада је све пренето на политичко поље. Из ове политичке дискусије нема излаза. Демократе поступају рационално: већим трошковима они компензирају смањење укупне потражње, а то је врло важно. Ако се потражња буде смањивала, падаће и америчка привреда. А републиканци не могу да одустану од свог става неслагања са демократама – фактички то ће значити да су они изгубили политички дуел.

У том контексту Бафетови предлози о превременој уплати пореза треба да се разматрају не као реални излаз из ситуације већ као сигнал да је она у ћорсокаку, додао је Михаил Хазин.

- Бафетови предлози се не односе ни на шта. Он је једноставно предложио да се исплате порези унапред, од тога ће се појавити неки новац, али затим га неће бити, пошто порези неће бити плаћени касније.

Републиканци, сматра низ експерата, одабрали су погрешну линију понашања. Они изјављују да техничко и краткотрајно банкротство неће нанети штету економији. Оно је неопходно да се ублажи гордост демократа и да се они приморају на разматрање буџетске политике. Али њихова дејства и то што они свесно прете банкротством тешко да ће позитивно утицати како на економију, тако и на перспективу странака на председничким изборима.

Сви проблеми у економији САД могу да постану узрок кризе на светским тржиштима. Експерти предвиђају да чак краткотрајно банкротство може да се претвори у катастрофу, много већу неко што је банкрот Лехман Бротхерс-а и финансијска криза из 2008. године.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер