Хроника

Глас Русије: Русија и Запад на распућу

Штампа
среда, 01. децембар 2010.

Русија и Запад се налазе пред избором: да се договоре о заједничком систему ПРО или да започну нову трку у наоружању. Тако је упозорио председник Русије Дмитриј Медведев у свом експозеу Федералном сабору земље. Ипак овај сигнал је послат пре свега страним партнерима.

осити одлуке о овим или оним проблемима, или уопште неће учествовати у том процесу. Али онда Русија ће бити приморана да се брани, нагласио је председник Русије.Медведев је још на самиту у Лисабону дао до знања да учешће Русије у стварању ЕвроПРО може да буде само партнерско: „никакво друго учешће, учешће колико да се каже, није могуће“.

Или ће Москва равноправно сносити одговорност за безбедност, делити информацијe и доносити одлуке о овим или оним проблемима, или уопште неће учествовати у том процесу. Али онда Русија ће бити приморана да се брани, нагласио је председник Русије.

У својој посланици Федералном сабору Дмитриј Медведев је био још оштрији у изјавама:

 

„Русија је спремна да заједно са заинтересованим државама ради на јачању механизама који раде против ракетног ширења. На самиту Русија-НАТО у Лисабону ја сам рекао шта мислим о формирању могуће архитектуре европске ПРО, која би користила потенцијале Русије и Северноатлантске алијансе“, - каже председник Русије. – Већ је дат старт заједничкој изради читавог комплекса. То је, без сумње, позитиван развој. Али желео бих да кажем отворено, да нас у најближих десетак година очекује следеће питање: или ћемо постићи споразум око ПРО и створити заједнички механизам сарадње, или ћемо започети нову трку у наоружању. И мораћемо да доносимо одлуке о новом ударном оружју“, нагласио је Медведев.

Наравно да у тој трци неће бити победника. И Москва не жели да се догађаји развијају по таквом сценарију. Москва се залаже за такав систем безбедности који ће заштити од потенцијалних напада са стране, али и свести на немогуће напад од стране партнера. Зато је Москва предложила стварање ПРО по секторима. Односно, сваки учесник договора ће бити одговоран за своју зону безбедности и имати своју ПРО. А ти системи ће бити у кооперацији преко центара управљања.

НАТО без ентузијазма гледа на ову идеју. „Проблем је у томе што САД желе да једним ударцем убију две муве“, сматра заменик директора Института за изучавање САД и Канаде, председник Фонда подршке војним реформама Павел Золотарјов:

„Систем противракетне одбране који стварају САД може да има два циља. Прво, онај који је декларисан: одбијање потенцијалне претње од стране Ирана и Северне Кореје. И други: предност у бесконтактним ратовима будућности. Та два циља су неспојива. Први тражи сарадњу са Москвом. Трајекторија ракетног удара Ирана на САД пролази преко територије Русије. И без заједничког система ПРО зауставити те ракете је немогуће. Али за други циљ немогућа је сарадња са Русијом. Онда ће тај систем за бесконтактни рат бити усмерен против Русије и других земаља Истока, што продубљује јаз између Русије и НАТО и захтева да се предузму адекватне мере“, каже Золотарјов.

Запад мора да одлучи шта заиста жели: да гарантује будућим генерацијама света мир или да настави конфронтацију. Русија је свој избор већ начинила.

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]