Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Rusija i Zapad na raspuću
Hronika

Glas Rusije: Rusija i Zapad na raspuću

PDF Štampa El. pošta
sreda, 01. decembar 2010.

Rusija i Zapad se nalaze pred izborom: da se dogovore o zajedničkom sistemu PRO ili da započnu novu trku u naoružanju. Tako je upozorio predsednik Rusije Dmitrij Medvedev u svom ekspozeu Federalnom saboru zemlje. Ipak ovaj signal je poslat pre svega stranim partnerima.

ositi odluke o ovim ili onim problemima, ili uopšte neće učestvovati u tom procesu. Ali onda Rusija će biti primorana da se brani, naglasio je predsednik Rusije.Medvedev je još na samitu u Lisabonu dao do znanja da učešće Rusije u stvaranju EvroPRO može da bude samo partnersko: „nikakvo drugo učešće, učešće koliko da se kaže, nije moguće“.

Ili će Moskva ravnopravno snositi odgovornost za bezbednost, deliti informacije i donositi odluke o ovim ili onim problemima, ili uopšte neće učestvovati u tom procesu. Ali onda Rusija će biti primorana da se brani, naglasio je predsednik Rusije.

U svojoj poslanici Federalnom saboru Dmitrij Medvedev je bio još oštriji u izjavama:

 

„Rusija je spremna da zajedno sa zainteresovanim državama radi na jačanju mehanizama koji rade protiv raketnog širenja. Na samitu Rusija-NATO u Lisabonu ja sam rekao šta mislim o formiranju moguće arhitekture evropske PRO, koja bi koristila potencijale Rusije i Severnoatlantske alijanse“, - kaže predsednik Rusije. – Već je dat start zajedničkoj izradi čitavog kompleksa. To je, bez sumnje, pozitivan razvoj. Ali želeo bih da kažem otvoreno, da nas u najbližih desetak godina očekuje sledeće pitanje: ili ćemo postići sporazum oko PRO i stvoriti zajednički mehanizam saradnje, ili ćemo započeti novu trku u naoružanju. I moraćemo da donosimo odluke o novom udarnom oružju“, naglasio je Medvedev.

Naravno da u toj trci neće biti pobednika. I Moskva ne želi da se događaji razvijaju po takvom scenariju. Moskva se zalaže za takav sistem bezbednosti koji će zaštiti od potencijalnih napada sa strane, ali i svesti na nemoguće napad od strane partnera. Zato je Moskva predložila stvaranje PRO po sektorima. Odnosno, svaki učesnik dogovora će biti odgovoran za svoju zonu bezbednosti i imati svoju PRO. A ti sistemi će biti u kooperaciji preko centara upravljanja.

NATO bez entuzijazma gleda na ovu ideju. „Problem je u tome što SAD žele da jednim udarcem ubiju dve muve“, smatra zamenik direktora Instituta za izučavanje SAD i Kanade, predsednik Fonda podrške vojnim reformama Pavel Zolotarjov:

„Sistem protivraketne odbrane koji stvaraju SAD može da ima dva cilja. Prvo, onaj koji je deklarisan: odbijanje potencijalne pretnje od strane Irana i Severne Koreje. I drugi: prednost u beskontaktnim ratovima budućnosti. Ta dva cilja su nespojiva. Prvi traži saradnju sa Moskvom. Trajektorija raketnog udara Irana na SAD prolazi preko teritorije Rusije. I bez zajedničkog sistema PRO zaustaviti te rakete je nemoguće. Ali za drugi cilj nemoguća je saradnja sa Rusijom. Onda će taj sistem za beskontaktni rat biti usmeren protiv Rusije i drugih zemalja Istoka, što produbljuje jaz između Rusije i NATO i zahteva da se preduzmu adekvatne mere“, kaže Zolotarjov.

Zapad mora da odluči šta zaista želi: da garantuje budućim generacijama sveta mir ili da nastavi konfrontaciju. Rusija je svoj izbor već načinila.

(Glas Rusije)