петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Русија и САД намеравају да изведу палестинско-израелске преговоре из ћорсокака
Хроника

Глас Русије: Русија и САД намеравају да изведу палестинско-израелске преговоре из ћорсокака

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. септембар 2011.

Русија и САД деле мишлење да квартет међународних посредника за блискоисточно регулисање мора да изведе палестинско-израелске преговоре из ћорсокака, тим пре сада,  када Палестинска  аутономија инсистира на признању од стране УН. Такву је изјаву дао представник америчке администрације после сусрета шефа МИП РФ Сергеја Лаврова и државног секретара САД Хилари Клинтон у ЊуЈорку уочи почетка Генералне скупштине УН.

За Русију, за разлику од САД, проблем независности Палестине не постоји, - изјавио је уочи одласка за ЊуЈорк Сергеј Лавров, Русија је то учинила 1988. године. Ипак  се Москва и Вашингтон слажу да не постоји алтернатива за мировне преговоре између Палестине и Израела. Експерти сматрају да чак и у случају када ГС УН изгласа признање независне арапске државе, оно ће имати више симболичан карактер, јер проблеми неће нестати. Неће нестати ни јеврејска насеља на окупираним палестинским територијама. Остаће нерешен и проблем граница. Израел, полазећи од интереса сопствене безбедности, тешко да ће пристати да се врати границама 1967. године, - каже експерт за Блиски Исток МГИМО Владимир Морозов.

Нема сумње да влада Нетањаху неће  пристати  на обуставу изградње нових насеља. Државу у границама 1967. године Израел никада неће признати јер је знатан део палестинских територија у зони  израелских интереса. Пре свега је реч о јеврејским насељима која Израел никада неће евакуисати на израелску територију. Ту не смеју да буду неке илузије.

То су два кључна проблема у регулисању палестинско-израелског конфликта. За Палестинце су обустава изградње насеља на окупираним територијама и признање своје државе у границама 1967. године главни услови повратка за сто преговора.  То је иначе и постало узрок пропасти прошлогодишњег покушаја САД да реанимирају преговоре.

Дипломатска активност шефова спољнополитичких ресора РФ и САД уочи 66. ГА УН усмерена је на тражење компромиса. Лавров и Клинтон морају да усагласе  фундаменталне принципе вођења преговора, те не предузимају једностране акције које би резултирале пропашћу тог процеса. Основну улогу мора да има квартет блискоисточних посредника (РФ, САД, УН и ЕУ). Данас  се рад води на нивоу амбасадора. Чим се изради јединствени став, биће одржан министарски сусрет.

Лавров и Клинтон су се сложили да траже компромисе. Времена за то остаје све мање. Палестина и Израел у последње време размењују оштре изјаве, те не намеравају да праве уступке. Палестински лидер Махмуд Абас је чак назвао бесмисленим сусрет с Бињамином Нетањаху у ЊуЈорку. који му је  предложио премијер Израела, ако Израелци не предузму осетне кораке. У овој ситуацији међународна дипломатија мора да предузме заиста огромне напоре да би расекла гордијев чвор блискоисточног регулисања.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер