уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Русија ће златним и девизним резервама додати стратешке резерве нафте
Хроника

Глас Русије: Русија ће златним и девизним резервама додати стратешке резерве нафте

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. јануар 2012.

Руске власти су спремне да додају златнодевизним резервама и резерве нафте. Према наруџби Министарства енергетике експерти су припремили пројекат стварања у Русији стратешких залиха сировина. Планира се напунити подземска стоваришта десетинама милиона тона нафте. Те резерве могу да буду искоришћене у случају техногенских катастрофа, озбиљних криза на светском тржишту и ради утицаја на цене домаћег тржишта.

Русија је спремна по узору на друге земље да створи резерве нафте, и то веома опширне: 15 милиона тона. Управо такав обим се помиње у пројекту, који је припремљен од стране Института енергетике и финансија. Данас Русија извози дневно више од 650 хиљада тона сировина, дакле, резерве ће износити обим цирка 20 дана извоза. То одговара светским стандардима за земље-произвођаче, мада, каже аналитичар инвестиционе компаније Арбат Капитал Виталиј Громадин, - обично такве залихе стварају земље-потрошачи.

Земље-потрошачи сматрају стратешким резервама обиме коју су способни да задовоље потражњу у току 3 месеца. Резерве заиста могу да битно утичу на цену нафте. Стратешке залихе постоје супротно ОПЕК. Оне су ефикасно помогале у борби против квота тог картела. Стратешке залихе САД износе око 100 милиона тона.

Резерве нафте Русија ће – по узору на САД – претпоставља се чувати у подземним резервоарима, не саграђеним, што би било сувише скупо, већ природним шупљинама, рецимо, преосталим у налазиштама соли после њеног вађеног. Додуше, и то тражи озбиљна улагања. Прво, сама куповина нафте у таквим количинама чак и за домаће цене захтеваће више од 4 милијарде долара, затим трошкове за опрему и инфраструктуру. Иначе, ти се трошкови исплате при стручном коришћењу резерви на рачун колебања цена, - уверени су експерти. Треба продавати нафту на тржишту, које се развија и куповати на оном, које опада. Исто тако се може утицати на домаће тржиште у случају дефицита и смањивати цене.

Међутим, није у том пројекту главни комерцијални део,- прецизира један од аутора документа, експерт Института енергетике и финансија Сергеј Кондратјев.

Ресурси за резерве морају да се продају, као што се ради у случају Росрезерве, која има довољно велике залихе нафтних деривата, а не сирове нафте. Они ће се продавати на тржишту ако настане дефицит нафте, у случају ако наши партнери замоле да повећамо испоруке нафте, зато што се друге земље нађу у сложеној ситуацији, те не могу да испоруче неопходне количине нафте. Онда се те резерве отварају и продају према тржишним ценама.

Пројекат стварања резерве нафте у Русији мора да прође експертизу свих заинтересованих ресора, тек после тога ће бити поднет Влади. Иначе, експерти не сумњају, то је само питање времена.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер