уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Рат скупо кошта Кијев
Хроника

Глас Русије: Рат скупо кошта Кијев

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. август 2014.

Борбе против такозваног тероризма, а у ствари против цивила у Донбасу скупе су. Украјинска армија практично више нема новца за извођење војне операције. Осећа се акутни недостатак технике и квалификованих стручњака. И ако застарелу, припремљену за отписивање технику теоријски неко од западних тутора може да „дотури“ Кијеву заобилазећи међународне споразуме, око горива, муниције и хране за лични састав већ данас има много проблема.

Украјински олигарси, као што је Коломојски, циничо користе рат у своје комерцијалне сврхе. Још се нису охладиле страсти око испоруке војсци горива и панцира по трострукој цени из структура овог бизнисмена на лошем гласу. У међувремену армија и национална гарда Украјине суочиле су се са новим огромним проблемима. Упркос свакодневним изјавама портпарола казнене операције о њиховим успесима у Донбасу, ствари стоје другачије.

Устаници одузимају украјинским паравојним формацијама тенкове, хаубице и Градове и наносе тим трофејним оружјем ударе по положајима противника. Становници Донбаса који су узели у руке оружје уништавају минобацаче, колоне оклопне технике украјинске војске, њихова упоришта и авијацију. Изгубљено је на стотине јединица технике. Шта више, војници не добијају плату, често гладују, немају чиме да пуне возила, а понекад ни чиме да пуцају. Све чешће се чују оптужбе официра и војника на рачун команде да су их предали као топовско месо, бацили у кланицу. Шеф организације Руски покрет Украјине Александар Свистунов сматра да ће се ова ситуација само погоршавати.

Ни за плату, ни за гориво и мазива нико не планира да да паре. Плата је код њих увек каснила и то је присутно и сада. Убијенима већ ништа не треба давати. Тамо се оригинално поступа: погинуле проглашавају несталим. Што значи, статус је нејасан, рекло би се новац не треба давати: ни плату, ни компензацију рођацима. Са горивом и мазивом код њих ствари стоје врло лоше. Треба да их снабдева Кијев или структуре министарства. За месец-два с горивом ће бити потпуна криза, а о платама не треба ни говорити.

Јасно је да у таквим условима који се стално погоршавају Кијев ће морати да искористи читав арсенал оружја који поседује, између осталог забрањену муницију. Што он чини и сада. Конвенционалним оружањем не може да победи устанике. мада не намерава да се преда. Акутни недостатак технике натерао је шефа дипломатије и парламента Украјине да се обрати Западу са молбом за војну подршку. Ипак Немачка и Финска су одбиле да пруже Кијеву војну помоћ. Како су одговорили званичници који представљају ове државе, то не улази у планове.

Руководство Доњецке и Луганске републике при томе је изјавило да су устаници имали прилике да се суочавају са застарелом техником, испорученом украјинској војсци из Мађарске, Пољске и Бугарске. Разуме се, у свим наведеним земљама ове информације негирају. Али тачно је да дизел гориво и плату војницима неће давати Европа. Политиколог Јелена Пономарјова израчунала је колико је већ данас коштала Украјину такозвана антитерористичка операција:

Рат се већ одразио на економију и социјално стање Украјине. И последице ће бити још теже. То је неостварени профит – милијарде долара. То је осујећивање уговора и испорука, то је разорена производња, то су људи који не раде, већ служе у националној гарди, то је уништена инфраструктура. То су тешки губици имиџа и неповерење према кијевској влади.

Украјинске власти, наравно, имају још једну шансу: да истресу новац из олигарха. Мада то тешко да ће поћи за руком, узимајући у обзир да су многи формирали личне армије, опремљене по последњој речи војне вештине. И оне су у стању да пруже отпор преосталим армијским одредима који могу да буду послати за експропријацију експропријатора.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер