петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: ОЕБС на европској раскрсници
Хроника

Глас Русије: ОЕБС на европској раскрсници

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. јул 2011.

Седница Парламентарне скуштине СЕ, која се отвара 6. јула у Београду, треба да да нови старт овој институцији. У сваком случају, управо то су кључне речи у њеној главној теми: Јачање ефективности и делотворности ОЕБС-а: нови старт после Самита у Астани. Сиже развија наш аналитичар Петар Искендеров.

Србија с правом домаћина форума намерава да учини једним од кључних питања дневног реда разматрање ситуације око Косова, као и ток истраге злочина везаних за трговину људским органима. Како је сасвим исправно указала уочи седнице представница Србије у Парламентарној скупштини СЕ Сузана Грубјешић, само по себи трговање људима представља један од најтежих злочина против човечности, а трговина људским органима представља крајњи степен ове појаве. Резолуција коју смо предложили помоћи ће земљама чланицама ОЕБС-а да ефикасно уједине напоре за кривично гоњење криминалаца умешаних у то. У том случају ОЕБС може да се солидарише са Саветом Европе у свом захтеву да се спроведе свестрана међународна истрага црне трансплантологије на Косову.

Ипак, чак и ако се то деси, говорити о новом старту ОЕБС-а као општеевропске организације за сада је преурањено. И главни проблем се састоји у њеном удаљавању од основних принципа постављених још 1975. године у Хелсинкију, у јеку хладног рата. Тада су на саветовању о безбедности и сарадњи у Европи шефови држава фиксирали такве норме као што је недељивост безбедности у Европи, суверенитет и територијална целовитост свих држава чланица.

То ипак није омело Запад да активно учествује у распарчавању Југославије, да призна самопроглашену независност Косова, да прогласи за гарант европске безбедности НАТО и да се све активније меша у унутрашње ствари других земаља чији му се системи не допадају. Слична политика не само да се коси са првобитним циљевима ОЕБС-а, већ ствара и директну претњу регионалној безбедности. Осим тога, неефикасност ОЕБС-а и других европских институција доприноси порасту разочарања међу становништвом, развоју националистичких расположења, истакао је у разговору за Глас Русије шеф одељења европске безбеднсоти Европског института РАН Дмитриј Данилов.

- Европско грађанско друштво наставља да се са неповерењем односи према власти. Дати ефекат посебно јача у условима финансијско-економске кризе. Зато данас постоје основе да се говори о томе да Европа преживљава систематску кризу, како социјално-културну, тако и безбедносну. И ОЕБС треба да уложи велике напоре како за њено превладавање, тако и за сопствени повратак базичним вредностима.

За сада је ОЕБС застао у очекивању на европској раскрсници. Од избора пута ће зависити његова сопствена судбина.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер