четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Нова антируска кампања на Кавказу под вођством америчких НВО
Хроника

Глас Русије: Нова антируска кампања на Кавказу под вођством америчких НВО

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. фебруар 2011.

Вашингтон ће помоћи Тбилисију да убеди свет да је „виновница“ конфликата Грузије с Абхазијом и Јужном Осетијом – Русија. Овим се бави амерички фонд „Наслеђе“ (The Heritage Foundation), који се својом ратоборном позицијом одликовао још у време хладног рата, сазнаје „Глас Русије.“

Информационо-пропагандна кампања обећава да ће бити великих размера. Следеће године фонд намерава да у САД одржи низ конференција и одреди награде за научна истраживања и снимање документарних филмова о Русији и „распиривању“ конфликата и о положају избеглица у Грузији. Америчка мисија ће између осталог, обухватити и грађане Јужне Осетије и Абхазије. Тако се планира оснивање невладиних организација, блогерских и студентских група антируског усмерења. За „поткрепљивање“ њиховог рада активисти фонда намеравају да ангажују познате политичаре и друштвене прегаоце из Грузије и САД.

Америчка спољна политика на постсовјетском периоду је и даље крајње активна, уверен је познати политиколог Аџар Куртов.

„Американци спроводе линију пропагирања интереса, која су повезана с њиховом хегемонијом. Не само уз помоћ званичних државних институција, већ и у развијеној мрежи невладиних организација, као што је фонд „Наслеђе“. И ова политика даје опипљиве резултате. Кад амерички волонтери преплаве малу земљу и циљно утичу на умове новинара, бизнисмена и политичке елите, као и широких слојева становништва, то даје ефекат. Често перфорира ум, усађује у њега вредности од којих Вашингтон има користи, и који се разилазе с националним интересима ове или оне државе. У Грузији се то видело приликом припремања „револуције ружа“, кад су радници америчких специјалних служби дане и ноћи проводили у владиним кабинетима. Садашња политика наставља исти овај правац. Американци јавно нису признали Грузију за агресора против руских миротвораца у августу 2008. године. И сад покушавају да рехабилитују режим Михаила Сакашвилија рукама невладиних фондова, а не званичних лица. Зато што би другачије Москва упитала колико је искрена америчка политика рестартовања односа с Русијом.“

По свему судећи, планови Американаца су крајње „надахнули“ грузијског председника Михаила Сакашвилија. Индиректно сведочанство за ово су његови недавни, најновији у низу, испади против Русије. Подсетићемо да ју је Сакашвили упоредио с крокодилом, који је спреман да прогута „слабу жртву“ – Грузију. Међутим, ово поређење више пристаје агресивној политици саме Грузије према њеним суседима, које је Москва узела у заштиту. Још једно сведочанство о активизацији антируске политике Тбилисија јесте обнављање рада „Првог информативног кавкаског канала“ на руском језику, који може да се преноси не само на Кавказу и у земљама постсовјетског простора, а и у другим регионима, већ и у другим регионима света. По неким подацима, каналом руководе Американци, а програм се одвија преко европског сателита. Телевизијски ресурс може постати инструмент у рукама грузијских власти за „испирање мозгова“ и „тачно“ осветљавање политике Сакашвилија. Није случајно што је у свом првом интервјуу за овај канал грузијски лидер поново оптужио Русију за империјалистичку окупациону политику и изјавио да ће „органске територије Грузије“ – Абхазија и Јужна Осетија – бити враћене. Сасвим је могуће да су појава канала и развој делатности фонда „Наслеђе“ карике истог ланца.

Истаћи ћемо да се подгревањем антируских расположења у региону ова организација нипошто не бави случајно. У самим САД она се често назива ратоборном. На пример, познати амерички стручњак Вилијем Хартунг истиче да су у периоду припреме за ратификацију новог руско-америчког Споразума о СНО активисти „Наслеђа“ подгревали антируску хистерију и били радикални противници потписивања овог стратешког документа. А почетком 70-их година прошлог века фонд је непосредно учествовао у формирању „Реганове доктрине“, која је довела до трке у наоружању и крајњег заоштравања совјетско-америчких односа.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер