четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Нокаут за Набуко?
Хроника

Глас Русије: Нокаут за Набуко?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. мај 2011.

Пројекат Набуко позван да умањи зависност Европе од руског плавог горива који интензивно протежира ЕУ, доживео је, спортским језиком речено, ако не нокаут, онда прилично снажан нокдаун. Према саопштењима медија, међународни конзорцијум за изградњу овог гасовода који води у Европу из Централне Азије мимо Русије одлучио је да помери почетак постављања цевовода са 2012. на 2013. годину, а пуштање у рад са 2015. на 2017. годину. Узрок је одсуство конкретних договора о испорукама гаса.

На основу резултата 4. Европске гасне конференције одржане у Бечу крајем јануара ове године, Вернер Аули, директор аустријског концерна ОМВ АГ који је на челу конзорцијума за изградњу гасовода Набуко, изјавио је да сада за реализацију пројекта постоје идеалне претпоставке. И свега три и по месеца касније немачки Фајненшл Тајмс Дојчланд приметио је са жаљењем да ће Европа зависити од руског гаса дуже него што се претпостављало. По одлуци конзорцијума пројекта Набуко, почетак постављања гасовода је био пренет са наредне године на 2013. годину, а потпуни завршетак пројекта са 2015. на 2017. Главни узрок је исти – одсуство гаса за попуњавање цеви. Али фактичким нокаутом за пројекат експерти сматрају могући раст његове цене скоро двоструко – са 7,9 милијарди евра на 15 милијарди. Ово је између осталог саопштила агенција Ројтерс. По речима генералног директора Фонда за националну енергетску безбедност Константина Симонова, чак цена од 8 милијарди означава крај пројекта.

Још суровију прогнозу пројекту даје аналитичар за нафту и гас инвестиционе компаније Тројка-Дијалог, Валериј Нестеров.

„То је можда претеривање“, каже Нестеров, „али стиче се утисак да је реч о агонији пројекта Набуко. Какви проблеми су били са пројектом пре неколико година, такви су и остали. То је пре свега одсуство ресурса. Пројекат губи своје конкурентске позиције са Јужним током Гаспрома. Учесници конзорцијума покушавају да искористе последње што имају – политички фактор. То је између осталог чувена опасност од претеране зависности од руског гаса.“

У сваком случају, пројекат Набуко, по мишљењу већине експерата, остаће кључни у енергетској политици ЕУ. Разуме се, то је лична ствар Брисела. А немачки канцелар Ангела Меркел изјавила је ових дана, иступајући пред новинарима, да ће Немачка добити плаво гориво из гасовода Норд Стрим.

„Низ година“, рекла је Меркел, „увек смо имали поуздане трговинске односе са Русијом. Зато немамо никакве бојазни у том погледу. Између осталог, то је такође лична ствар Немачке“.

Реализација Набука се одгађа

Почетак изградње гасовода Набуко се одгађа за две године – од 2011. за 2013. годину. То су изјавили представници  цевоводног конзорцијума. Разлог су тешкоће у тражењу гаса, који би напунио цевовод.

Пројекат Набуко је био предвиђен за испоруке гаса из Централне Азије и Каспијског региона у Европу заобишавши Русију. Са сличним руским пројектом – и конкурентом – Јужним током су они у току дужег времена  ишли у корак. Чак се и ступање у погон планирало  истовремено – 2015. године. Сада је Набуко заостао. И то: има разлога да се мисли да ће он иначе одустати од реализације. Узрок је баналан – Набоко нема добављаче гаса, док Јужни ток има и гас, и тржиште у Европи за његову продају. Пред микрофоном је председник Руског гасног савеза Сергеј Чижов. 

Међународни експерти су давно тврдили  да реално и за Јужни ток, и за Набука гаса неће бити довољно, тим пре што све до сада није јасна ствар са дозволама за Набуко. Могу да кажем да се поставља питање: хоће ли тај пројекат бити реализован. Вероватно  деоничари тог пројекта се надају да ће наћи поузданог добављача гаса у Туркменији, Казахстану, Ирану. Међутим, то су чисто теоретске претпоставке. Туркменија је данас у већој мери оријентисана на Русију и Кину. Иран очито има антиамерички и антиевропски став, односно, против основних деоничара Набука.

Разумљиво је да је градити  гасовод без стриктних договора с добављачима гаса неоправдани ризик. Поред тога је пројекат нагло поскупео од 7 на 15 милијарди евра. Званично су у његову цену укључили цевовод од потенцијалних добављача до Турске, одакле ће гас испоручивати у Европу.

Узимајући у обзир да је Европа ионако приморана да штеди на свему, таква новост не одушевљава.  Међутим, од почетка нико није крио да је Набуко пројекат пре свега геополитички. Економска рачуница је била секундарна. Када се  комерцијалност базира  на политици, финансијска  учинковитост је недокучива.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер