субота, 30. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Либијска резолуција, француска варијанта
Хроника

Глас Русије: Либијска резолуција, француска варијанта

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јул 2011.

Москва може да постане кључни фактор у либијском регулисању, изјавио је министар иностраних послова Француске Ален Жипе, иступајући у Високој школи економије у главном граду Русије. Он је као и обично подвукао да Француска испуњава мисију у Либији строго у оквиру резолуције СБ УН 1973. Ипак, по мишљењу експерата, то тврђење Жипеа не одговара баш превише реалности. Испоруке француског оружја либијским устаницима, за шта се сазнало прошлог четвртка, у резолуцији 1973 нису прописане.

О недипломатском понашању Париза известио је 30. јуна лист Фигаро. По његовим подацима, Француска тајно наоружава бедуинска племена која насељавају планине јужније од Триполија. Бацају им бацаче граната, противтенковске дириговане ракете, митраљезе и аутомате. Представник француског Генералштаба пуковник Тјери Буркарт потврдио је чињеницу падобранских испорука али је прецизирао да су оне ограничене лаким наоружањем и муницијом. А од званичних лица НАТО земаља нико није признао директно чињеницу испорука. Руководство НАТО-а је одмах изјавило да алијанса са тим нема везе.

Руска дипломатија са своје стране истог дана је упутила у Париз одговарајући захтев, о чему је говорио министар иностраних послова Сергеј Лавров.

- Русија је упутила Француској захтев поводом веродостојности информација према којима француска страна испоручује наоружање устаницима у Либији. Чекамо одговор. Ако се то потврди, то ће бити грубо кршење резолуције УН, која је између осталог усвојена консензусом.

Запад је објаснио, али некако неубедљиво и трапаво. Испоставило се да уз све поштовање руског става, Москва нетачно тумачи одлуку УН. По речима представника стејтдепартмента САД Марка Тонера, обе резолуције СБ УН – 1970 и 1973 не ометају испоруку материјала за либијску опозицију. А стални представник Француске у УН Жерар Аро изјавио је: испорука наоружања устаницима је поштовање 4. тачке документа 1973. Она тобоже омогућава да се игнорише ембарго на испоруку наоружања Либији. Тај став је прописан у параграфу 9 резолуције 1970.

Директор Међународног института за политичку експертизу Јевгениј Минченко, коментаришући за Глас Русије НАТО прецизирања, није остао у оквиру дипломатског речника:

- Мислим да они већ одавно игноришу апсолутно све тачке резолуције и раде оно што сматрају потребним. То је просто језуитска казуистика најнижег нивоа. А убиства многобројних цивила извршена за последње време од стране коалиционих трупа, као то да се објасни? Мислим да то како се Француска осрамотила у Либији, она се тако још никада није срамотила у последњим деценијама.

Између осталог, испоставило се да је чувена 4. тачка приликом ближег разматрања недорађена. Министар иностраних послова Русије сагласио се да ова тачка заиста омогућава сваком да ради шта жели. Али је подсетио да међународно право не трпи двосмислености. По речима Сергеја Лаврова, као и Русија, тако и Француска и други чланови СБ УН заинтересовани су за то да овај орган издаје јасне документе. Овај систем треба увежбати и договорити се како да се поступа у сличним ситуацијама у будућности.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер