петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Косово као црна рупа или гето Југоисточне Европе
Хроника

Глас Русије: Косово као црна рупа или гето Југоисточне Европе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. фебруар 2011.

Косово: на туђој несрећи не можеш да изградиш срећу

Три године независности Косова нису донеле покрајини ни процвата, ни демократије, ни реално међународно признање.

О Приштини чак и бивше западне присталице независности све више говоре као о црној рупи или чак о гету Југоисточне Европе. Самопроглашена република нема свог представника у УН, ни у другим међународним организацијама. У земљи, где половина радно способних грађана не може да нађе посао, прилив заинтересованих да на било који, најчешће нелегални начин оду у иностранство не смањује се од 17. фебруара 2008. године – тренутка самопроглашавања независности од Србије.

Главни проблем је у томе што данас Косово потресају и унутрашњи и међународни скандали, сматра експерт Института за славистику РАН Петар Искендеров.

У самој покрајини није формирана нова радно способна влада, без обзира на то што су последњи избори протекли у децембру 2010. године. Односи између водећих странака косовских Албанаца данас су заоштрени као никада до сада. Настављају се међусобне оптужбе, ултиматуми, уцене, и очигледно је да влада, чак ако буде формирана, неће бити функционална. Највероватније може се предвидети заоштравање борбе међу водећим странкама косовских Албанаца и војно-политичким клановима који стоје иза њих.

Изгледа да премијер покрајине Хашим Тачи није оправдао наде својих западних учитеља и заштитника. Судећи по јануарском реферату Парламентарне скупштине СЕ швајцарског посланика Дика Мартија, Косово се претворило у некакво стовариште за криминалитет. Тајну истрагу делатности премијера самопроглашене републике, по саопштењима западне штампе, спроводиле су специјалне службе, укључујући америчку ФБИ. Како се тврди у извештају, Хашим Тачи и људи из његовог окружења низ година су се налазили на челу организоване криминалне групације под називом Дренички клан. Осим трговине људским органима, углавном Срба, они су такође илегално продавали оружје и контролисали знатни део балканског шверца наркотика.

И сада мисија ЕУ на Косову покушава да преузме на себе даљу истрагу како би пробала да прикочи тај случај и да се ограничи изношењем пресуда за другостепене фигуре, претпоставља Петар Искендеров.

Ипак у редовима ЕУ сви су шокирани тиме што су милијардске инвестиције европских пореских обвезника ишле у покрајину којом су руководили људи, умешани у тако чудовишне злочине. Статусу независног Косова је нанета непоправљива штета. Зато ће актуелна годишњица независности очигледно протећи у ситуацији врло сложених унутарполитичких процеса. Постоји опасност да ће водећи албански лидери Косова покушати да пребаце пажњу сопствених бирача и пажњу међународне заједнице на нека друга питања. Између осталог, да покушају да испровоцирају нови српско-албански конфликт.

Трогодишње искуство социјалног експеримента на Косову било је засновано на жестоком геноциду над српскимг становништвом. Покрајину је напустило 280 хиљада Срба. На Косову, које је од 13. века било центар српске православне културе, било је срушено око 150 хришћанских цркава.

Све то потврђује једноставну истину: на туђој несрећи не може се изградити сопствена срећа.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер