четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Коалиција у Врховној ради - брак из рачуна
Хроника

Глас Русије: Коалиција у Врховној ради - брак из рачуна

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. октобар 2014.

Снажна проевропска снага. Таква ће по замисли председника Украјине бити коалиција у новој Врховној Ради. Петар Порошенко, чији блок је други по резултатима гласања завршеног 26. октобра, већ је преговарао о њеном формирању са лидером „број један“ парламентарне трке, Народног фронта, актуелним премијером Арсенијем Јацењуком.

Званични резултати избора за украјинску Врховну Раду још нису проглашени. Ипак сви су уверени да не треба очекивати неке промене у већ пријављеном распореду. У украјински парламент улази, поред већ поменутих странака, Самопомоћ градоначелника западноукрајиснког града Лавова Андреја Садовог (аутсајдер регионалног нивоа), Опозициони блок (то су углавном функционери некада владајуће Партије региона), Радикална странка ултранационалисте Олега Љашка и Баткившчина бившег премијера Јулије Тимошенко.

Главни задатак свих снага које су прошле у Раду је да што је могуће брже формирају коалицију (у противном ће парламент опет морати да се распусти). Порошенко и Јацњук прво су разменили изјаве о спремности да сарађују на даљину, а затим и приликом личног сусрета. Само тешко да ће ова сарадња бити врло ефикасна, истиче доцент катедре за политичку теорију МГИМО Кирил Коктиш.

Ова коалиција највероватније неће дозволити да се формира стабилна већина. У суштини она ће бити врло противречни савез две снаге. Са једне стране блока Порошенко, који је ипак де-факто заинтересован за Украјину као земљу. И партија рата која до сада, користећи ванредне околности, одлично је освојила украјински буџет – за војна дејства на Југоистоку било је потрошено 3 милијарде долара.

Највероватније како би се некако стабилизовала коалиција на помолу, Порошенко и Јацењук ће морати да привуку „трећу снагу“. Такав баланс може да постане Баткившчина.

Врло слаба партија Јулије Тимошенко која је једва прошла, изгубила је све своје политичке повластице. Са тачке гледишта Порошенка, треба имати неког слабог партнера као баланс у том принудном тандему.

Идеолошка база за формирање нове коалиције биће споразум о асоцијацији између Украјине и ЕУ. Једноставно зато што ничим другим Украјинце не можеш да привучеш. А Европа и даље остаје она магична реч која непогрешиво делује на људе, кажу украјински експерти. Мада већина Украјинаца већ почиње да сумња у реализацију овог европског сна.

Председник Порошенко је изјавио да је пројекат овог коалиционог споразума он већ припремио. И позива да му се придруже сви заинтересовани из редова оних који су превладали петопроцентни услов за улазак у парламент. Осим Опозиционог блока. То је једина странка која у новој Ради заступа алтернативно мишљење. А шта ће Ради алтернатива? Између осталог, у изборима је учествовала још једна опозициона странка – Снажна Украјина, бившег „регионалца“ Тигипка. Њен губитак је одраз борбе која се води између Порошенка и другог олигарха – губернатора Дњепропетровске области Коломојског.

Врховна рада формира се по пропорционалном принципу – тачније, половину места у њој ће добити посланици изабрани по мажоритарним окрузима. Према мишљењу украјинског политиколога Јурија Городњенка, на њихов рачун Порошенко се и нада да ће формирати окосницу будуће коалиције – заједно са представницима сопственог блока. Јасно је да ће учешће оваквих представника у коалицији трајати док Порошенко буде имао средстава да плаћа њихове гласове. Али власти немају тако много могућности да задовољавају апетите већине посланика. Државно власништво је било покрадено још за време претходних режима. А то што је остало мало су рентабилна предузећа, чија модернизација захтева огромна улагања капитала. А и буџетски ресурси, благо говорећи, ограничени су. А узимајући у обзир трвења која ће се врло скоро појавити између лидера – Порошенка и Јацењука – ни један експерт неће ризиковати да пожели коалицији дуг живот.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер