Хроника

Глас Русије: Ко уме да шверцује боље, широко му Косовско поље

Штампа
петак, 17. септембар 2010.

Ко уме да експериментише боље, широко му Косовско поље

Ја не знам другу такву земљу, где тако слободно дишу... шверцери. Могла би да испадне сасвим добра парафраза совјетске песме, само овог пута о наравима на Косову. Не превише поуздане границе покрајине, као и географске особености чине своје. Својевремено ивештачима Гласа Русије у косовској општини Витина локално српрско руководство жалило се на то да је лакше превести недозвољену робу преко границе, него кренути са дететом у шетњу у суседно двориште. Између осталог, и до фебруара 2008. године КФОР је у пограничним областима обављао свој посао „како треба", истичу косовски Срби. Како треба - тачније, помало затварајући очи на промет нелегалног терета.

То да на Косову влада многовлашће, очигледна је чињеница. Постоје самопроглашени званичници у Приштини, постоје лидери косовских Срба, али при тиме нико није искључио деловање елементарне „психологије победника" код појединих представника међународне мисије, који имају све могућности да делују без контроле на фактички од Београда отетој територији. На пример, да се баве шверцом.

Буквално у априлу ове године код сарадника мисије ЕУ, који су прешли границу Косова, биле су пронађене стотине боксова цигарета и индустријске резерве алкохола, очигледно не за личну забаву. А сада КФОР сумњичи неке своје сараднике за шверц горива, утају пореза и злоупотребу економских овлашћења. Ухапшено је пет особа, при томе најзанимљивије је да се они налазе управо под контролом мисије ЕУ.

Да ли ће уследити чистка у редовима међународне косовске мисије, не зна се. Зна се тачно да је шверц горива и алкохолних пића један од најневинијих послића појединих корумпираних представника безбедносних снага, каже српски новинар Милован Дрецун.

„Од доласка међународних снага на Космет успостављене су прилично добре везе појединих припадника КФОРа, да ли обичних војника или високо позиционираних официра, са организованим криминалним групама. И ту сада постоји једна трострука спрега. Прво је што поједини припадници КФОРа  користе услуге криминалних група, да ли од њих набављају дрогу за личну употребу или користе услуге проститутки, иза којих стоје организоване криминалне групе, али све те нелегалне услуге, које се користе од криминалних група, могу се свести под ту спрегу. Друга спрега је да КФОР штити, и то, чини ми се, по одлуци више команде и по политичкој одлуци земаља из којих долази КФОР, водеће албанске криминалце. Случај, рецимо, Фљорима Ејупија. Сећате се оног бомбашког напада на аутобус Ниш-експрес. И шта се десило?  Њега су сместили у затвор у Бондстилу, који уопште нема надлежност за та дела, и онда је одједном он побегао. Ништа се није рекло. Само да стражари, када су вршили редовну контролу затвора, нису га нашли. И тада већ имате писања у појединим западним листовима. Например, како се сећам, Санди Тајмс је писао о том случају. И кажу иако је званично саопштено да је побегао из затвора, експерти УН на Космету верују, да су га Американци једноставно склонили, писао је Санди Тајмс. Јер су претпоставили да је радио за ЦИА, дакле за америчку обавештајну службу, па би суђење било веома непријатно за Сједињене Америчке Државе. Трећи део спреге је можда и најинтересантнији. Ради се о томе да поједини припадници КФОРа или читаве структуре КФОРа саучествују у спровођењу илегалних послова. Дакле, они су саучесници, заједно раде са албанским криминалним групама. Ја сам у више наврата говорио о постојању неколико докумената УНМИК полиције, строго поверљивих, који указују на то да припадници америчког КФОРа из базе Бондстил учествују у шверцу дроге.„

Као што видимо, Косово је широко поље за експерименте, и не само у области међународног права. Било би нетачно мислити да се резултати политичког хаоса и самовоље представника појединих међународних структура у покрајини не одражавају на друге земље. Када следећи пут видите податке о броју наркомана у Русији, сетите се да смо за ове жалосне цифре између осталог дужни косовском коридору, којим иде хероин и „синдрому победника" појединих војних међународних мисија на Косову.

Тимур Блохин

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]