Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Ko ume da švercuje bolje, široko mu Kosovsko polje
Hronika

Glas Rusije: Ko ume da švercuje bolje, široko mu Kosovsko polje

PDF Štampa El. pošta
petak, 17. septembar 2010.

Ko ume da eksperimentiše bolje, široko mu Kosovsko polje

Ja ne znam drugu takvu zemlju, gde tako slobodno dišu... šverceri. Mogla bi da ispadne sasvim dobra parafraza sovjetske pesme, samo ovog puta o naravima na Kosovu. Ne previše pouzdane granice pokrajine, kao i geografske osobenosti čine svoje. Svojevremeno iveštačima Glasa Rusije u kosovskoj opštini Vitina lokalno srprsko rukovodstvo žalilo se na to da je lakše prevesti nedozvoljenu robu preko granice, nego krenuti sa detetom u šetnju u susedno dvorište. Između ostalog, i do februara 2008. godine KFOR je u pograničnim oblastima obavljao svoj posao „kako treba", ističu kosovski Srbi. Kako treba - tačnije, pomalo zatvarajući oči na promet nelegalnog tereta.

To da na Kosovu vlada mnogovlašće, očigledna je činjenica. Postoje samoproglašeni zvaničnici u Prištini, postoje lideri kosovskih Srba, ali pri time niko nije isključio delovanje elementarne „psihologije pobednika" kod pojedinih predstavnika međunarodne misije, koji imaju sve mogućnosti da deluju bez kontrole na faktički od Beograda otetoj teritoriji. Na primer, da se bave švercom.

Bukvalno u aprilu ove godine kod saradnika misije EU, koji su prešli granicu Kosova, bile su pronađene stotine boksova cigareta i industrijske rezerve alkohola, očigledno ne za ličnu zabavu. A sada KFOR sumnjiči neke svoje saradnike za šverc goriva, utaju poreza i zloupotrebu ekonomskih ovlašćenja. Uhapšeno je pet osoba, pri tome najzanimljivije je da se oni nalaze upravo pod kontrolom misije EU.

Da li će uslediti čistka u redovima međunarodne kosovske misije, ne zna se. Zna se tačno da je šverc goriva i alkoholnih pića jedan od najnevinijih poslića pojedinih korumpiranih predstavnika bezbednosnih snaga, kaže srpski novinar Milovan Drecun.

„Od dolaska međunarodnih snaga na Kosmet uspostavljene su prilično dobre veze pojedinih pripadnika KFORa, da li običnih vojnika ili visoko pozicioniranih oficira, sa organizovanim kriminalnim grupama. I tu sada postoji jedna trostruka sprega. Prvo je što pojedini pripadnici KFORa  koriste usluge kriminalnih grupa, da li od njih nabavljaju drogu za ličnu upotrebu ili koriste usluge prostitutki, iza kojih stoje organizovane kriminalne grupe, ali sve te nelegalne usluge, koje se koriste od kriminalnih grupa, mogu se svesti pod tu spregu. Druga sprega je da KFOR štiti, i to, čini mi se, po odluci više komande i po političkoj odluci zemalja iz kojih dolazi KFOR, vodeće albanske kriminalce. Slučaj, recimo, Fljorima Ejupija. Sećate se onog bombaškog napada na autobus Niš-ekspres. I šta se desilo?  Njega su smestili u zatvor u Bondstilu, koji uopšte nema nadležnost za ta dela, i onda je odjednom on pobegao. Ništa se nije reklo. Samo da stražari, kada su vršili redovnu kontrolu zatvora, nisu ga našli. I tada već imate pisanja u pojedinim zapadnim listovima. Naprimer, kako se sećam, Sandi Tajms je pisao o tom slučaju. I kažu iako je zvanično saopšteno da je pobegao iz zatvora, eksperti UN na Kosmetu veruju, da su ga Amerikanci jednostavno sklonili, pisao je Sandi Tajms. Jer su pretpostavili da je radio za CIA, dakle za američku obaveštajnu službu, pa bi suđenje bilo veoma neprijatno za Sjedinjene Američke Države. Treći deo sprege je možda i najinteresantniji. Radi se o tome da pojedini pripadnici KFORa ili čitave strukture KFORa saučestvuju u sprovođenju ilegalnih poslova. Dakle, oni su saučesnici, zajedno rade sa albanskim kriminalnim grupama. Ja sam u više navrata govorio o postojanju nekoliko dokumenata UNMIK policije, strogo poverljivih, koji ukazuju na to da pripadnici američkog KFORa iz baze Bondstil učestvuju u švercu droge.„

Kao što vidimo, Kosovo je široko polje za eksperimente, i ne samo u oblasti međunarodnog prava. Bilo bi netačno misliti da se rezultati političkog haosa i samovolje predstavnika pojedinih međunarodnih struktura u pokrajini ne odražavaju na druge zemlje. Kada sledeći put vidite podatke o broju narkomana u Rusiji, setite se da smo za ove žalosne cifre između ostalog dužni kosovskom koridoru, kojim ide heroin i „sindromu pobednika" pojedinih vojnih međunarodnih misija na Kosovu.

Timur Blohin

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner