петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Кинески јуан први пут ушао у 5 најчешће коришћених валута у међународним трансакцијама
Хроника

Глас Русије: Кинески јуан први пут ушао у 5 најчешће коришћених валута у међународним трансакцијама

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. јануар 2015.

Кинески јуан, који не крије своје намере да уђе у клуб светских резервних валута, на корак се приближио свом сну. Новчана јединица Кине први пут је ушла међу пет валута које се најчешће користе у међународним обрачунавањима. Испред јуана по тражености је само амерички долар, евро, британска фунта стерлинга и јапански јен.

Истина, распоред снага унутар прве петорке ускоро може да се промени. Према подацима међубанкарског система предаје информација SWIFT, 2014. године број међународних новчаних трансакција у јуанима је удвостручен, док је увећање трансакција у традиционалним резервним валутама заједно изнело свега неколико процената. Ако се тако настави, по степену тражености кинески јуан ће за неколико месеци претећи јапански јен.

Али да ли ће новчаној јединици Кине већ ове године поћи за руком да освоји главну коту – да уђе у корпу резервних валута ММФ? Да подсетимо да се њена структура поново разматра сваких пет година и наредни пут то треба да се деси управо 2015. године. Мишљења руских експерата су подељена. Директор Института за стратешке анализе Игор Николајев оцењује шансе јуана као прилично високе.

Постоје шансе да у корпу резервних валута јуан уђе већ ове године. При томе шансе су прилично велике. Пример Кине очигледно показује: ако је у економији све нормално, и она се развија брзим темпом, ако по обиму ефективности почне да одговара светским показатељима, успстављање националне новчане јединице као једне од резервних валута дешава се скоро аутоматски.

Први проректор Високе школе економије Лев Јакобскон, оцењујући перспективе јуана, скреће пажњу на политички аспект питања. Има снага које ни мало не радује пораст угледа и јачање утицаја Кине у целини, каже научник.

У извесном смислу оцена валуте је израз поверења према држави која ову валуту емитује. Поверење према Кини је данас високо, али, хтели ми то или не, поверење према Федералном резервном систему САД је веће. И у самом ММФ, тако је историјски уврежено, доминирају западне земље, чије валуте су данас резервне. Мада група БРИКС и друге земље у развоју желе да постигну управо попуњавање корпе ММФ, а не замену неке од валута, ови позиви за сада не наилазе на одазив.

Староседеоци ММФ на челу са САД покушавају да сачувају доминантне позиције у тој утицајној међународној организацији, каже Лав Јакобсон. Ипак политика одвраћања Кине коју спроводи Запад не може да обустави офанзиву јуана. Пре или касније примиће га у елитни клуб светских резервних валута. Само је питање рокова, резимира научник.

(Наталија Антакољска - Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер