петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Јапан улази на светско тржиште неатомских подморница
Хроника

Глас Русије: Јапан улази на светско тржиште неатомских подморница

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. септембар 2014.

Јапан и Аустралија су активирали преговоре о испоруци јапанских подморница Soryu овој земљи. Преговори су постали интензивнији након што је Јапан укинуо строга ограничења везана за извоз оружја. Ово омогућава да се говори о томе да ће се на светском тржишту појавити четврти после Немачке, Француске и Русије, велики извозник неатомских подморница, сматрају стручњаци.

Тржиште оваквих подморница расте из године у годину. То је везано за повећање борбених могућности и политичког значаја ове врсте оружја. Јапан је дуго година подводну флоту, као и противподморничко оружје, сматрао својим безусловним приоритетима. Soryu су једне од најсавршенијих неатомскх подморница на свету. Да ли Јапан може да постане озбиљан конкурент других земаља-испоручилаца подморница?

Треба истаћи да без обзира на ублажавање ограничења јапанска политика у области извоза оружја остаје врло конзервативна. Осим тога, многи системи јапанских подморница су страног порекла. Највише се користе јапанске компоненте и технологије. Подморница се наоружава америчким противбродским ракетама Harpoon. Велики је удео америчке технике и у хидроакустичком систему. По устаљеној пракси, ово САД пружа могућност да блокира подморнице овог типа у било којој земљи. Имајући у виду прилично висок ниво тактично-техничких карактеристика Soryu мало је вероватно да ће САД пристати на њихову испоруку чак и Индији, а да не говоримо о Вијетнаму.

Soryu може да конкурише француским и немачким производима на тржиштима неких земаља. Међутим, треба имати у виду да су они већи и скупљи од европских аналога. Осим тога, Европљани имају уходане системе маркетинга и постпродајног одржавања својих подморница. Дакле, ове подморнице могу да добију само релативно велике и богате земље Пацифичког обруча, савезнице САД. Аустралија је први и најочигледнији пример овакве земље.

У случају озбиљног погоршања односа између КНР и Јапана, уколико Јапанци буду сматрали да немају више шта да изгубе, Soryu би могли понудити Тајвану. У том случају би дуготрајан проблем модернизације тајванске подморничке флоте био решен. Појава оваквих подморница на страни Тајвана би представљала непријатно изненађење за РМ НОАК. Велика океанска подморница би могла да задаје ударце кинеским морским комуникацијама на великој удљености од кинеске обале, где су могућности РМ НОАК у противподморничкој борби засад ограничене.

Напокон, уколико буду постојале политичка воља и спремност САД и Јапана да пруже значајну финансијску помоћ у изградњи оружаних снага Филипина, јапанске подморнице би могле бити предате овој земљи. То би довело до непријатних промена по КНР у погледу ситуације у Јужном кинеском мору.

Дакле, извоз јапанских неатомских подморница данас тешко да ће озбиљно утицати на светско тржиште ове врсте оружја. Међутим, у перспективи то може постати запажен фактор утицаја на безбедност у Источној Азији.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер