четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Египат уочи нових потреса
Хроника

Глас Русије: Египат уочи нових потреса

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. фебруар 2011.

Египат се налази на прагу нових потреса. Постоји вероватноћа да ће таласи које земља преживљава од 25. јануара добити још озбиљније размере.

Египатска опозиција, која је иницирала масовне протесте, позвала је становништво земље да спроведе данас општи штрајк. За уторак је планиран марш протеста милиона. Одговарајући позиви грађанима упућени су на централном тргу Каира Тахрир. Без обзира на увођење полицијског часа, тамо је провело ноћ на десетине хиљада демонстраната. То се може разматрати као јачање сукоба, сматра Аџар Куртов, експерт руског Института за стратешка истраживања.

„Бурни развој догађаја у Египту забринуо је многе експерте. Ради се о томе што је ова земља била узор стабилности у арапском свету. Да, проблеми су нагомилавани, али чинило се да Мубарак чврстом руком држи власт. Пореклом из армијских кругова, он је успоставио у земљи режим перманентног ванредног стања. Чинило се да, у условима где је прозападна опозиција потиснута, а исламској опозицији не дају простор за јавно деловање, ништа слично не може да се деси. Али прогнозе су биле погрешне. Пример Туниса је показао да је довољна искра која може да запали суве гране, нагомилане у арапским државама. У Египту тренутно ситуација није једнозначна. Мени се чини да она може да се пореди са руском с почетка 1917. године, када ни једна од две стране није имала довољно снаге да савлада другу путем отвореног сукоба.“

Али то не значи да ће египатске власти и опозиција седети скрштених руку. И једни и други покушавају да окрену ситуцију у своју корист. Председник Хосни Мубарак је поручио влади да врати сигурност египатској економији, настави субвенционирање намирница, контролише инфлацију и осигура запосленост становништва. Истовремено он је истакао неопходност реализације енергичног кретања ка реформама и активног дијалога са другим странкама. Иза свега тога види се тежња да се пригуши незадовољство у земљи.

Са своје стране, у табору опозиције уочава се процес консолидације. Опозиционе групације које су биле разједињене, између осталог и забрањена Браћа-муслимани, успеле су да се договоре о давању бившем руководиоцу МАГАТЕ Мухамеду ал Барадеју овлашћења да преговара са властима. Ал Барадеј се залаже за одлазак Мубарака и његову оставку, што по његовом мишљењу отвара пут за формирање прелазне владе.

Положај египатског председника отежава се и тиме што је по свему судећи он изгубио подршку западних земаља. САД и њихови европски савезници затражили су од Мубарака да се суздржи од примене силе против демонстраната и да створи услове за слободне изборе.

Борба за власт у Египту јача. У међувремену економска ситуација нагло се погоршава. Рејтинг агенција Мудис снизила је кредитни рејтинг Египта у негативни, из разлога политичке напетости у земљи. Јапанска корпорација Нисан привремено је затворила фабрику за склапање аутомобила у Гизи. Обустава производње диктирана је неопходношћу да се осигура безбедност персонала. Многе земље су већ забринуте због повратка на десетине хиљада туриста који се налазе у летовалиштима Египта.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер