петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: БРИКС припрема светски финансијски преврат
Хроника

Глас Русије: БРИКС припрема светски финансијски преврат

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. март 2012.

Самит БРИКС се претворио у форум глобалних размера, а пут који је прођен за ових неколико година од дана његовог оснивања може служити за пример, изјавио је руски председник Дмитриј Медведев након сусрета у Њу-Делхију. Стране су размотриле питања реформе светског финансијског система, повећања улоге земаља-учесница БРИКС у оквиру Савета безбедности УН и истакле нове планове за међудржавну сарадњу.

Говорећи о закључцима самита у Њу-Делхију Дмитриј Медведев је истакао да је задовољан постигнутим напретком, посебно ако се има у виду да се форум одржава тек по четврти пут. Руски лидер је изјавио да залог таквог очигледног развоја представљају заједнички стратешки интереси земаља-учесница БРИКС.

- Посебно ми је пријатно да нагласим да је Русија била један од иницијатора такве међусобне сарадње. За три године, које су прошле од времена првог самита у руском Јекатеринбургу, БРИКС је постао формат који се снажно учврстио на међународној сцени. Пут који је прошао наш форум за тако кратко време изазива поштовање. У основи способности БРИКС за живот се пре свега налазе заједнички коренити интереси држава, како у економској области, тако и у политичком животу. На дневном реду БРИКС у перспективи има постепену трансформацију овог форума у моћну и утицајну организацију.

Економска питања су била централна на дневном реду самита. Дмитриј Медведев је изјавио да ће земље БРИКС и даље помагати да се стабилизује светска економија и њен сигуран раст. За то је потребно да се доследно до краја спроведе реформа међународног финансијског система и једне од главних институција - ММФ. Засад се ова питања претежно решавају у оквиру „Велике двадесеторке“. Због тога земље БРИКС треба да искористе своје могућности за успешан рад G-20.

Потврђени су договори који се тичу наше сарадње по питањима модернизације међународног девизно-финансијског система. Због тога што се проблеми овде не завршавају. Наравно, пре свега се ради о реформисању ММФ. Предметно смо анализирали ситуацију у светској економији и договорили смо се о даљој координацији активности у оквиру механизама које смо усагласили, укључујући и оне у току припреме за самит „Групе двадесет“.

Дотичући се стратешког развоја веза унутар БРИКС Дмитриј Медведев је изјавио да се тренутно одвија „плодан рад“. Ово се односи и на сарадњу влада и на пословне пројекте и на заједнички рад научних кругова и невладиних организација. У оквиру протеклог самита створене су основе за развој нових формата делатности БРИКС, рекао је руски председник у закључку.

Осим тога, лидери су изјавили да је могуће оснивање нове Банке за развој с циљем мобилизације ресурса за пројекте у области инфраструктуре и стабилног развоја у земљама БРИКС. И засад су наложили министрима финансија да проуче ово питање.

За време састанка такође су размењена мишљења поводом важних политичких проблема. Лидери држава су изразили забринутост због тренутне ситуације у Сирији и позвали су на то да се домах прекину све појаве насиља и кршења права човека у овој земљи. Премијер Индије Махмохан Сингх је изјавио да се решење проблема у Сирији може наћи само путем дијалога.

А руски председник је истакао важност самог уједињења БРИКС на политичкој и економској карти света.

- У току дискусије такође су размењена мишљења поводом иранског нуклеарног програма, као и у вези с другим најоштријим питањима, укључујући Авганистан, регулисање ситуације на Блиском истоку и неке друге теме. Са задовољством истичем да са сваким самитом наше „петорке“ расте број праваца наше вишестране сарадње. Данас она не обухвата само координацију економске политике, већ и координацију спољне политике.

Још један у низу сусрета лидера земаља БРИКС биће одржан у Јужној Африци. Председник ЈАР Џејкоб Зума је изјавио да се његова земља поноси због такве части и да ће самит одржати на високом нивоу. Мишљење Африке се у групи БРИКС разматра на равноправној основи и нема осећаја да се на афрички континент гледа с висине, истакао је председник ЈАР:

- БРИКС је форум у којем видимо да се људи према Африци односе с поштовањем и да се њено мишљење разматра на равноправној основи. У вези с тим учествовање наше земље у групи БРИКС није важно само за нас, већ и за афрички континент у целини. Питања која су разматрана на самиту повезана су с изазовима економског карактера на континенту, а разматрана су правично и у атмосфери поштовања. Осим тога, истакао је Зума, потписивање споразума, које је извршено између независних банака за развој земаља групе за пружање подршку пројектима БРИКС, укључујући и пројекте на афричком континенту, дају наду афричком континенту, милијардама људи, који су предуго били искључени из главног правца развоја.

Учесницима самита представљен је документ „Економије земаља БРИКС: реферат о Бразилу, Русији, Индији, Кини и Јужној Африци“. А своју заједничку позицију, укључујући и позицију у вези с економским питањима, земље БРИКС ће моћи да представе већ у јуну на самиту „велике двадесеторке“ у Мексику. Тамо ће се поново разматрати реформисање Међународног монетарног фонда, као и степен учествовања земаља БРИКС у допуни његових ресурса.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер