петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Блиски исток се претвара у огромну зону нестабилности
Хроника

Глас Русије: Блиски исток се претвара у огромну зону нестабилности

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. фебруар 2011.

Северна Африка и Блиски Исток претварају се у огромну зону нестабилности. Антивладине демонстрације захватиле су арапске земље – од Марока до држава Персијског залива.

Узроци због којих на стотине хиљада људи излази на улице врло су различити. У Тунису и Египту повод за незадовољство су сиромаштво и корупција. У острвском краљевству Бахреин – подела власти и значајног дела становништва по религиозном принципу. У Мароку, Алжиру, Кувајту, Ираку постоје специфични разлози за акције протеста.

Либија је на ивици грађанског рата због супротстављања племенских кланова. Такво упозорење у понедељак изнео је син лидера либијске револуције Сејф ал Ислам. Према његовој изјави, поредак ће бити обновљен по сваку цену. У насталим условима низ земаља, укључујући Русију, предузима напоре за евакуацију својих грађана из Либије.

Поводом ситуације у тој арапској земљи Савет министара иностраних послова ЕУ иступио је са изјавом, осудивши репресије против цивила. Слобода самоизражавања и мирних окупљања јесу фундаментално право сваког човека које треба поштовати и бранити, стоји у документу.

САД и ЕУ залажу се за демократске промене и пружање грађанских слобода у државама Северне Африке и Блиског Истока. Александар Филоник, руководилац Центра за арапска истраживања Института за Исток РАН, сматра да је при томе недовољно узимати у обзир реалије арапског света.

У земљама арапског Истока грађанско друштво није развијено. Изузев, можда, релативно малог броја невладиних организација и неких структура. Структура вело малих, које садрже ограничен број људи, баве се програмским разрадама развоја јавног мњења.

Арапско становништво има своје нарави, обичаје, традиције, историју. И сваком човеку без предрасуда јасно је да се они често не слажу са либералним вредностима које намеће Запад. И није искључено да њихов извоз може само да погорша ситуацију.

Уз то не може а да се не види дволичност прилаза САД и њихових савезника. Њима одговарају кардиналне промене али не у свим арапским земљама. У вези са тим позваћемо се на експерта за Блиски Исток из Америчког предузимачког института Мајкла Рубина. Он сматра да САД не могу да дозволе себи смену режима у Бахреину. Рубинове колеге објашњавају зашто. У Бахреину се налази база 5. флоте САД. И ако је одатле истерају, Пентагону ће бити тешко да нађе другу, исто тако безбедну луку у региону.

Европа се залаже за ванредну израду плана помоћи арапским земљама

Италија, Шпанија и Португалија су се заложиле за ванредну израду стратешког плана помоћи арапским земаљама, попут америчког Маршаловог плана за послератну Европу.

Како је саопштио агенцији Итар-Тас високи дипломатски извор у Бриселу, ово питање се разматра у оквиру министарског састанка ЕУ. Пројекат који се разматра уз учешће САД и светских финансијских организација, за сада предвиђа обим помоћи од 10 милијарди евра.

Маршалов план за Блиски Исток треба да очува економску стабилност и финансира формирање демократских световних институција власти у државама региона, подвукао је извор.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер