уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Балтички салто мортале
Хроника

Глас Русије: Балтички салто мортале

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. јануар 2012.

Назив предавања које је одржао на Талинском универзитету генерални секретар НАТО-а Андрес Фог Расмусен у току своје турнеје по балтичким земљама звучао је егзотично: “Балтички савезници из НАТО-а: скок преко главе”. Смисао метафоре је наравно јасан – од партнера се захтева максимално увећање савезничког доприноса делатности војног блока. Али хотимице или нехотице, генерални секретар дао је датој теми још једно симболично значење. У ствари, управо балтичке новајлије од самог почетка покушавале су да скоче изнад главе у свом настојању да се допадну „старијима“, као и да подстакну алијансу на сукоб са главним истичним суседом – Русијом.

На какав нови скок позива данас балтичке партнере из НАТО-а господин Расмусен?

Литванија, Летонија и Естонија пример су како се чак у време најтеже економске кризе може сачувати одговорни прилаз безбедности, изјавио је између осталог Расмусен уочи балтичке турнеје у интервјуу за лист Литвијас Авизе. А затим је објаснио у чему се управо састоји суштина балтичке лекције. Расмусен високо оцењује одлуку три балтичка НАТО члана да издвоје велика средства за колективно финансирање безбедности свог ваздушног простора. Као што се зна мисију патролирања небом Балтика реализује авијација „богатијих“ држава алијансе. Сада, на пример, дежурају војни пилоти Немачке.

Посебну захвалност генерални секретар изразио је влади Естоније, која је довела трошкове за одбрану у целини до 2% унутрашњег бруто производа. Како је недавно саопштио амерички Волстрит џорнел, 2010. године водеће европске земље потрошиле су на одбрану у просеку 1,7% унутрашњег бруто производа, док су САД потрошиле 5,4%. По свему судећи, господин Расмусен осећа се комфорније у разговору са балтичком омладином, него са јогунастим „ветеранима“.

Бриселски гост великодушно је обећао да ће штитити ове прве и даље. И још једном је потврдио своју тезу: размештање руских ракетних комплекса у Каљининградској области и одговор на стварање система ЕвроПРО празно је трошење пара од стране Москве, а НАТО нема агресивне планове против Русије.

Павел Золотарев, заменик директора Института за САД и Канаду, генерал-мајор у пензији, види у балтичкој турнеји генералног секретара очигледни антируски подтекст.

- Неправилно би било разматрати посету само као приватну. Сада видимо како НАТО под притиском Американаца спроводи неки систематски комплекс мера јачања притиска на Москву. На јужним границама подстичу Грузију на сукоб са Москвом. Води се борба за Украјину, како се она не би зближавала са Русијом. Врши се притисак и на Белорусију. Јача присуство НАТО-а и на северозападу – циљајући на Арктик. И, наравно, балтичке земље се логочно уклапају у тај лук притиска.

Коментаришући Расмусенову изјаву у Литванији, потпредседник владе и специјални представник председника Русије за сарадњу са НАТО-ом у области ПРО Дмитриј Рогозин, назвао је стварање америчког противракетног штита у Европи делом офанзивног процеса усмереног на Русију. Неће ли нови колективни ’скок преко главе’ бити „салто мортале“?

(Глас Русије) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер